Tradycyjnie przed świętami Bożego Narodzenia dzieci naszej szkoły przygotowały Jasełka czyli opowiadanie inscenizacyjne o nowonarodzonym Jezusie. Treść tegorocznego przesłania łączyła się z Rokiem Miłosierdzia, by być świadkiem Miłosierdzia. Dlatego w przedstawieniu były zawarte inspiracje wzięte z codziennego życia, w myśl słów Chrystusa: „wszystko co uczyniliście jednemu z tych najmniejszych, Mnieście uczynili…” Zadaniem każdego chrześcijanina jest czynić Miłość, bo jest najważniejsza, dlatego dzieci starały się ukazać te wartości w świetle Bożonarodzeniowego przesłania. Całość była przeplatana kolędami i pastorałkami. Jak zawsze spektakl oprócz uczniowskiej społeczności został zaprezentowany w II dzień Świąt w kościele parafialnym w Radoszkach.
JASEŁKA BOŻONARODZENIOWE
Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną
Tradycją lat ubiegłych, również i w tym roku, przed Świętami Bożego Narodzenia odbył się w naszej szkole konkurs, tym razem „ Konkurs na najpiękniejszą kartkę świąteczną”. Spośród kartek wykonanych podczas lekcji plastyki do konkursu zgłoszono 41 kartek świątecznych z kl. O – VI. Komisja konkursowa oceniła kartki w trzech kategoriach i wyłoniła zwycięzców:
kategoria klasy O – II
I miejsce - Daria Dreślińska kl. I b
II miejsce - Łukasz Bieńkowski kl. II b
III miejsce - Maria Sternicka kl. I a
wyróżnienie - Konrad Różański kl. 0
kategoria klasy III – IV
I miejsce - Aleksandra Gorczyńska kl. IV
II miejsce - Nikodem Licznerski kl. III
III miejsce - Klaudia Gronowska kl. III
wyróżnienie – Magdalena Czepek kl. III i Mikołaj Siedlikowski kl. IV
kategoria klasy V – VI
I miejsce - Weronika Kozłowska kl. V
II miejsce - Karol Gorlik kl. V
III miejsce - Zuzanna Klóskowska kl. V
wyróżnienie - Żaneta Kuśpiel kl. VI i Igor Przybylski kl. V
Zwycięzcy zostali nagrodzeni, pozostali uczestnicy konkursu otrzymali słodkie upominki. Nagrody ufundowano z funduszy sklepiku szkolnego. Konkurs zorganizowała p. D. Zakrzewska.
SZKOLNA WIGILIA
"Na próżno Chrystus rodzi się w żłobie, jeśli nie narodzi się w Tobie" Te słowa Adama Mickiewicza były myślą przewodnią spotkania wigilijnego, które odbyło się 21 grudnia 2015r. w naszej szkole. Uczniowie klasy szóstej pod opieką p. Marleny Gołkowskiej przygotowali jasełka pt. "Stało się wesele". Szóstoklasiści brawurowo odegrali scenę z pałacu Heroda oraz wcielili się w postaci świętej rodziny, królów, aniołów i pasterzy witających Pana Jezusa. Następnie odczytano fragment Ewangelii wg. św. Łukasza traktujący o narodzeniu pańskim oraz złożono życzenia wszystkim zgromadzonym. W prezencie wigilijnym zaśpiewano pień pt."Przekażmy sobie znak pokoju!", podczas której wszyscy zgromadzeni, w symbolicznym geście pojednania, trzymali się za dłonie. Rodzice szóstoklasistów zadbali o wigilijny stół, zapewniając piękne dekoracje oraz smaczny poczęstunek. Wszystkich uczestników wigilijnego spotkania obdarowano pierniczkami, samodzielnie upieczonymi i udekorowanymi przez uczniów. Miejmy nadzieję, że magia świąt Bożego Narodzenia rozświetli nasze serca na kolejny rok.
Konkurs na świąteczne dekoracje
12 grudnia w auli ZSZ w Brodnicy odbył się mikołajkowy kiermasz. Artyści, rzemieślnicy i amatorzy, gospodynie i młodzież prezentowali wspaniałe świąteczne upominki i dekoracje. W czasie festynu rozstrzygnięto świąteczne konkursy, na które nadesłano 243 prace. Uczniowie naszej szkoły również wykonali świąteczne dekoracje na konkurs. Nagrody zdobyli następujący uczniowie:
- w kategorii szkoły podstawowe kl. I - III wyróżnienie zdobyła Zuzanna Klimowska z kl. IIb
- w kategorii szkoły podstawowe kl. IV - VI, III miejsce zdobyła Andżelika Kuźmińska z kl. V
Nagrody za udział otrzymali wszyscy uczestnicy świątecznych konkursów.
Gratulujemy, zarówno wygranym, jak i wszystkim uczniom biorącym udział w świątecznym konkursie.
Konkurs plastyczny
W grudniu w naszej szkole zorganizowano konkurs plastyczny pt: "Zdrowy styl życia". W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie kl. I - VI. Komisja wybrała najlepsze prace i nagrodzono następujących uczniów:
1. Wiktor Kozłowski kl. IV
2. Magdalena Czepek kl. III
3. Julia Różańska kl. II a
4. Karolina Jabłońska kl. III
5. Klaudia Gronowska kl. III
6. Karolina Jurkiewicz kl. V
7. Aleksander Beszczyński kl. IIa
8. Zuzanna Filipkowska kl. III
9. Karol Gorlik kl. V
10. Karol Wrzosek kl. V
Konkurs zorganizowała p. Dorota Szwedowska.
Wycieczka do Gniezna
3 grudnia z naszej szkoły wyruszyła wycieczka klasy trzeciej, czwartej i piątej do Gniezna. Celem wycieczki było zwiedzanie katedry gnieźnieńskiej ze słynnymi Drzwiami Gnieźnieńskimi oraz relikwiarzem ze szczątkami św. Wojciecha. Następnie grupa udała się do fabryki bombek choinkowych.Tam wszystkie dzieci zdobyły "Certyfikat uzyskania poufnych informacji o ręcznej produkcji ozdób choinkowych potwierdzający uczestnictwo w warsztatach samodzielnego zdobienia bombek". Samodzielnie ozdobione bombki oraz ozdoby zakupione w sklepiku zakładowym przywiozły dzieci do domu. Dodatkowo każde dziecko otrzymało również bombkę ze swoim imieniem.
Organizatorem wycieczki była p. Luiza Jórkowska a opiekę nad grupą sprawowały: p. Barbara Michalska, p. Danuta Zakrzewska, p. Mariola Kinczewska i p. Barbara Szóstakowska.
Spotkanie z poetką
W środę 2 grudnia 2015roku gościliśmy w naszej szkole Panią Annę Bzową, autorkę wierszy dla dzieci i dorosłych. Pierwsza część spotkania poświęcona była utworom dziecięcym i uczestniczyli w niej uczniowie klas młodszych. Pani Anna opowiadała o tym jak pisze wiersze, skąd czerpie pomysły i jak wielką przyjemnością jest dla niej tworzenie. Dopełnieniem spotkania była recytacja wierszy naszego gościa w wykonaniu uczniów klasy IV, przygotowanych przez polonistę p. Marlenę Gołkowską.
Następnie uczniowie klas starszych recytowali wiersze przeznaczone dla dojrzalszej publiczności. Pani Bzowa opowiedziała historię gołębia, która stała się inspiracją do napisania wiersza pt. „Gołąb”.
Na zakończenie spotkania podziękowaliśmy poetce za piękną lekcję poezji. Mamy nadzieję, że w naszej szkole częściej będziemy gościć ciekawe postaci.
Spotkanie zorganizowano dzięki pomysłowi p. Marleny Gołkowskiej przy współudziale Gminnej Biblioteki Publicznej w Bartniczce.
SZKOLNE ANDRZEJKI
W listopadzie jak każdego roku w naszej Szkole obchodzono "Andrzejki", Samorząd Uczniowski, pod opieką p. Michała Czapli przygotował dla uczniów wiele atrakcyjnych wróżb, przygotowanych, przez samorząd uczniowski oraz uczniów klas 4-6. Każdy uczeń mógł poznać co przyniesie mu los za po uiszczeniu opłaty 1 grosza za wróżbę, w ramach akcji "Góra Grosza."
PRAWA DZIECKA
Dnia 22. XI w szkole podstawowej w Radoszkach zorganizowano Dzień o Prawach Dziecka.
Apel przygotowany przez pedagoga dotyczył, odczytania Praw Dziecka, następnie uczniowie wszystkich klas przedstawili dla całej społeczności szkolnej inscenizacje dotyczące Praw Dziecka każda klasa inscenizowała jedno prawo.W inscenizacjach wzięli udział uczniowie klas I-VI.
Przygotowano również listy Janusza Korczaka do rodziców podpisane przez dzieci. Pedagog poinformował, iż to rok kolejny gdzie uczniowie mogą zwracać się z problemami dotyczącymi łamania Praw Dziecka do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej, Policji, pedagoga szkolnego, administracji rządowej, Zespołu ds Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie.
-administracje rządowe
Biuro ds Polityki Prorodzinnej i Przeciwdziałanie Przemocy
Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko- Pomorskiego 566591399Kujawsko Pomorska „Niebieska Linia” 0800154030
- organizacje pozarządowe (wybrane)
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci
52 372 15 32 Bydgoszcz
Stowarzyszenie „Bezpieczeństwo Dziecka” tel. 505045164
Komitet Ochronny Praw Dziecka tel. 501390 855 Toruń
Autor: Pedagog Szkolny p. Dorota Szwedowska.
Wycieczka do schroniska dla zwierząt "REKSIO"
Zwierzęta również potrzebują naszej pomocy, dlatego w listopadzie samorząd uczniowski klas I-III zorganizował w szkole zbiórkę karmy dla psów i kotów. Na początku grudnia uczniowie klas I-III wybrali się do schroniska "REKSIO", aby przekazać zebraną karmę (ponad 60 kg), zabawki, miski. Wyjazd ten stał się doskonałą okazją do tego, aby na własne oczy przekonać się jak bardzo takie akcje są potrzebne i jak wiele stworzeń liczy na naszą pomoc.
Akcja "Pokaż seniorowi film"
Tygodnik CBR oraz brodnicka policja uruchamiają wspólną akcję „Pokaż seniorowi film” skierowaną do dzieci i młodzieży. Będzie można wygrać ciekawe nagrody. Szczegóły akcji: http://brodnica-cbr.pl/artykul/pokaz-seniorowi-film/32171
Warsztaty ekologiczne w Górznie
Wzorem starszych kolegów z naszej szkoły, również klasa III wybrala się do Ośrodka Ekologicznego "Wilga" w Górznie. Zwiedziliśmy fragment Górznieńsko-Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. podziwialiśmy roślinność, oglądaliśmy ślady dzików i bobrów. Przewodnik pokazywał sposoby ochrony roślin przed zwierzętami, które je niszczą. Po drodze musieliśmy pokonywać przeszkody - poprzewracane przez wichurę drzewa. W czasie marszu zrobiliśmy sobie krótką przerwę na odpoczynek i posiłek. Po powrocie oglądaliśmy prezentację multimedialną. Szczególnie zainteresował nas film o życiu wilków. Wieczorem odbyl się konkurs przyrodniczy i plastyczny dotyczący poznanych wiadomości o parku, a także rozgrywki sportowe w "hokeja". Rano, po śniadaniu otrzymaliśmy upominki. Serdecznie dziękujemy Ośrodkowi "Wilga" w Górznie z tak interesująco i miło spędzony czas.
Wyjazd do Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Górznie
W dniach 16,17 i 18 listopada uczniowie klas IV, V i VI wraz z wychowawcami uczestniczyli w warsztatach ekologicznych w Ośrodku Edukacji Ekologicznej "Wilga" w Górznie. Pracownik ośrodka oprowadził dzieci leśną ścieżką wokół Jeziora Górznieńskiego. Podczas spaceru ciekawie opowiadał oraz prezentował roślinność tego regionu oraz pokazywał ślady zwierząt, które zamieszkują górznieńskie lasy. Po spacerze i pysznym obiedzie dzieci obejrzały prezentację multimedialną, która zapoznała wszystkich z gatunkami roślin w Górznieńsko - Lidzbarskim Parku Krajobrazowym. Po noclegu i śniadaniu w ośrodku przygotowaliśmy się do powrotu do szkoły. Na zakończenie wszyscy uczestnicy warsztatów otrzymali upominki. Pobyt w ośrodku okazał się ciekawą lekcją przyrody.
Akademia z okazji Narodowego Święta Niepodleglości
10 listopada w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 97 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Uczniowie klasy czwartej zaprosili nas na lekcję historii, podczas której przedstawili drogę Polaków do wolności, począwszy od rozbiorów aż do 1918 r. Uzupełnieniem tej lekcji była prezentacja multimedialna, która wizualnie dopełniła opowieści o walce Polaków o wolność. Występ uświetniły piosenki patriotyczne wykonane przez szkolny zespół muzyczny. W tym dniu uczniowie i nauczyciele mieli przypięte biało - czerwone kotyliony.
Akademię przygotowały p. Barbara Michalska i p. Luiza Jórkowska. Kotyliony wykonali uczniowie klas IV - VI pod opieką p. Danuty Zakrzewskiej.
Wyjazdy do Brodnicy
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas piątej i szóstej, pod opieką p. Marleny Gołkowskiej i ks. Sławomira Zedlewskiego, dwukrotnie uczestniczyli w wyjazdach do Brodnicy. Za pierwszym razem zwiedzili ruiny zamku krzyżackiego, podziwiali panoramę Brodnicy z wieży krzyżackiej oraz obejrzeli przedstawienie pt. Teatralne A, B, C. Przed samym powrotem skosztowali wspaniałych lodów w brodnickiej galerii.
Drugi wyjazd odbył się 3 listopada 2015 r. , uczniowie zwiedzili Centrum Edukacji Ekologicznej przy ulicy Świętego Jakuba. O przyrodzie regionu brodnickiego bardzo ciekawie opowiadał pan Marek Bartkowski. Wystawa wzbudziła zainteresowanie młodzieży. Następnie wzięli udział w warsztatach telewizyjnych zorganizowanych w Brodnickim Domu Kultury. Dwoje uczniów z naszej szkoły miało okazję zaprezentować swoje umiejętności przed kamerą. Warsztaty były bardzo interesujące, o czym świadczyły pozytywne opinie uczniów i nauczycieli. Młodzież miała okazję zobaczyć jak nagrywa się program telewizyjny.
Celem obu wyjazdów było zachęcenie młodzieży do korzystania z dóbr kultury dostępnych w najbliższym regionie.
Wyjazd do Brodnicy
" Wesołe dźwięki filmowej piosenki "
Uczniowie klas pierwszych wyruszyli na pomoc zespołowi La La MIRE i jego wokaliście zrealizować film z wesołą piosenką. Zadaniem dzieci było stworzenie nowych efektów dźwiękowych. Wszystko działo się 3 listopada 2015 r. na interaktywnych warsztatach teatralnych w Brodnickim Domu Kultury. W trakcie zajęć widownia została zaproszona do studia dźwiękowego na scenie. Wspólnie z aktorami dzieci tworzyły i realizowały dźwięki i efekty dźwiękowe do filmu rysunkowego. Przebieg zajęć był realizowany na żywo w zapisie filmowym i emitowany na dużym ekranie. Widownia obserwowała pracę kolegów na scenie. Na zakończenie wszyscy zobaczyli zrealizowany dźwiękowo film.Warsztaty były dla wszystkich ciekawym przeżyciem. Wyjazd zorganizowały i opiekę sprawowały wychowawczynie p. M. Stankowska i p. B. Gutowska.
Wyjazd do Górzna
Nietypowe zajęcia
Klasy pierwsze i drugie naszej szkoły skorzystały z zaproszenia Ośrodka Edukacji Ekologicznej " Wilga " w Górznie i wybrały się na nietypowe zajęcia. Pracownik ośrodka poprowadził dzieci leśną scieżką. Wszyscy byli zauroczeni pięknem jesiennego krajobrazu, zwłaszcza, że był słoneczny, ciepły dzień. Przewodnik prezentował dęby, buki, brzozy, jesiony, klony, modrzewie i graby, a każde z tych drzew przywdziewa odmienne kolory. Uczniowie mieli również okazję poznać rośliny chronione na terenie parku krajobrazowego. Na trasie widzieli także ślady różnych zwierząt. Po spacerze wszyscy zostali zaproszeni na pyszny obiad, a następnie na kolejne zajęcia, które odbyły się w sali ośrodka.
W nagrodę za aktywny udział wszyscy uczestnicy wycieczki otrzymali zielone koszulki i zakładki do książek.
To była bardzo ciekawa lekcja przyrody.
Ślubowanie pierwszoklasistów i DEN
Dnia 13 października odbyła się uroczystość ślubowania pierwszoklasistów, która była połączona z obchodami Dnia Edukacji Narodowej.
"Podróż w cudowny świat nauki" rozpoczęło 31 dzieci z klasy Ia i Ib. Pierwszoklasiści swoje umiejętności i dotychczas zdobytą wiedzę prezentowali przed zaproszonymi gośćmi, rodzicami oraz całą społecznością szkolną. Pięknie recytowały wiersze, śpiewały piosenki i udzielały właściwych odpowiedzi na pytania zadawane przez starszych kolegów. Najmłodsi w skupieniu i z uwagą przystąpili do uroczystego ślubowania na sztandar szkoły,a następnie byli pasowani przez panią dyrektor Hannę Szymańską na uczniów naszej szkoły. Nowym uczniom pani dyrektor pogratulowała oraz życzyła im sukcesów na nowej drodze edukacyjnej. Do życzeń dołączyli goście, przedstawiciele Urzędu Gminy w Bartniczce, pani Teresa Rulko i pan Benedykt Kamiński, którzy obdarowali uczniów upominkami. Pierwszaki otrzymały również pamiątkowe dyplomy i książki ufundowane przez Radę Rodziców. Ponadto starsi uczniowie zapewnili najmłodszych kolegów, że zawsze będą służyć im dobrą radą i pomocą oraz to, że w naszej szkole jest miło i radośnie.
Kolejnym punktem programu były życzenia i krótka część artystyczna dla wszystkich pracowników szkoły z okazji ich święta. Wszyscy również zostali obdarowani pięknymi różami przez przedstawicieli samorządu uczniowskiego.
Przygotowaniem tej uroczystości zajęły się wychowawczynie klas: pani Mirosława Stankowska i pani Bożena Gutowska.
Dzień Papieski
„Jan Paweł II - papież Rodziny" to hasło XV już Dnia Papieskiego obchodzonego w tym roku w Polsce. Jak zawsze z tej okazji i nasza społeczność uczniowska włączyła się w przeżywanie tego dnia. W naszej szkole 12 października, dzieci z różnych klas przedstawiły montaż słowno-muzyczny poświęcony św. Janowi Pawłowi II z uwzględnieniem treści Jego przepowiadania dotyczącego Rodziny. Temat Rodziny był szczególnie bliski naszemu świętemu, zwłaszcza w kontekście odbywającego się obecnie w Rzymie Synodu na temat roli Rodziny we współczesnym świecie. Dzieci śpiewały piosenki związane z Janem Pawłem II, a także przedstawiały rodzinne aspekty życia św. Jana Pawła II. Scenografia ubogacona została zdjęciami z różnymi Rodzinami, jakie na swojej drodze życia spotkał Jan Paweł II. Przedstawienie jak podkreśliła na koniec – Pani Dyrektor- było piękną lekcją historii o Rodzinnym Papieżu.
Wycieczka klasy III do piekarni
W dniu 9 października 2015r. odbyła się wycieczka dydaktyczna do piekarni w Bartniczce. Udział wzięli uczniowie klasy III. Celem było poznanie sposobu wypieku chleba oraz poznanie pracy piekarza.
Pan Białkowski oprowadził dzieci po najważniejszych pomieszczeniach piekarni. Dzieci zapoznały się ze składnikami potrzebnymi do produkcji chleba, zobaczyły technologię wyrabiania ciasta i proces pieczenia. Na koniec dzieci samodzielnie nadziewały pączki, którymi potem mogły się poczęstować.
Dziękujemy bardzo za tak miłe przyjęcie!