Aktualności
List od Senatora Rzeczypospolitej Polskiej - Ryszarda Bobera
PREZENTACJA "PRZYJAZNA SZKOŁA"
CERTYFIKAT " PRZYJAZNA SZKOŁA"
- 34
W roku szkolnym 2022/2023 realizowaliśmy w Naszej Szkole Program Edukacyjny „Przyjazna Szkoła” do którego zostalismy zakwalifikowani za pośrednictwem Fundacji EMIC. Ideą Programu było:
- zachęcanie społeczności szkolnej do zdobycia i poszerzenia wiedzy na temat migracji i uchodźctwa;
- stworzenie wewnątrzszkolnego zespołu ds. zarządzania migracją będącego wsparciem dla dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźctwa w Naszej Szkole;
- integracja dzieci z doświadczeniem migracji i uchodźctwa ze społecznością szkolną;
- kształtowanie postaw otwartych na różnorodność kulturową;
- zwiększenie aktywności społecznej uczniów i uczennic oraz wzmocnienie ich kmpetencji niezbędnych podczas konstruowania projektu uczniowskiego. Dowiedzieliśmy się:
- w jaki sposób wspierać proces integracji migrantów i migrantek ze społecznością szkolną;
- jak wykorzystać potencjał wielokulturowej szkoły;
- jak przygotować szkołę do tworzenia szkoły przyjaznej uczniom z doświadczeniem migracji i uchodźctwa;
- czym jest projekt uczniowski i jak wygląda jego realizacja;
Uczniowie klas 1-8 w ramach Programu brali udział przez cały rok szkolny 2022/2023 w dodatkowych zajęciach z języka polskiego, matematyki i języka angielskiego.
14 czerwca 2023r. odbyło się spotkanie z edukatorami FUNDACJI EMIC. Przeprowadzili oni spotkania z uczniami na temat migracji i edukacji w różnych krajach Europy.
16 czerwca 2023r. grupa projektowa wraz z opiekunem i koordynatorem programu - Panią Haliną Murlik udała się do Torunia na Wielki Finał programu „Przyjazna Szkoła”. Spotkanie odbyło się w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży. Wzięło w nim udział 11 szkół z wojewodztwa kujawsko-pomorskiego. Było dużo śpiewu, tańca i dużo hałasu. Podczas spotkania poszczególne szkoły prezentowały zrealizowane projekty. Nasza grupa została wyróżniona, za projekt, który oceniono najwyżej w „KATEGORII PRZYDATNOŚCI”. Jest to kalendarz świąt w Polsce i w Ukrainie w roku 2024. Za w/w Projekt i zrealizowane zadania otrzymaliśmy CERTYFIKAT PRZYJAZNEJ SZKOŁY. Realizacja projektu była wspaniałą przygodą dla wszystkich uczniów, a grupa projektowa wykazała się wielkim zaangażowaniem i kreatywnością.
Wycieczka do Małego Leźna
- 38
Dzisiejszy upalny poniedziałek uczniowie klasy I i II oraz dzieci z oddziału przedszkolnego spędzili w agroturystyce Maryśka. W przepięknych okolicznościach przyrody korzystali z zabawy na świeżym powietrzu. Wśród atrakcji były: dmuchańce, trampoliny, rowerki, hulajnogi, gokarty i plac zabaw. Wielką radość sprawiła uczestnikom przejażdżka melexem i quadem. Aby wyciszyć emocje możnabyło pogłaskać i nakarmić konie, osły, lamy, kozy i owce oraz posilić się kiełbaską z grilla i frytkami.
Dodatkowo wszyscy uczestnicy wzięli udział w warsztatach, podczas których dali się ponieść fantazji i samodzielnie ozdobili koszulki.
Wszystkie zdjęcia zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach rządowego programu Laboratoria Przyszłośći.
#Laboratoriaprzyszłości
Dzień w piżamie
- 8
Kolorowe, z uszami, rogami i ogonkami... W paski, cętki i kropki. We wszystkich kolorach tęczy! Co to takiego? P I Ż A M Y! Za ich sprawą dzisiejszy dzień spędziliśmy w wyjątkowo radosnej i miłej atmosferze. Ten niecodzienny strój oprócz dobrej zabawy miał głębszy przekaz. Dzień w piżamie został ustanowiony na znak solidarności z dziećmi ciężko chorymi, dla których piżama to nieodłączna część każdego dnia. Przy okazji uczymy się empatii, a także zwracamy uwagę na zdrowie i dbanie o nie. Mamy nadzieję, że spodobał się wam nasz Dzień w piżamie :)
Opiekunowie SU
Chata hobbita
Podczas lekcji języka polskiego z panią Żanetą Sitkowską uczniowie klasy 6 zaprojektowali dom hobbita. Starali się jak najwierniej odwzorować chatę opisaną w powieści fantastycznej J. R. R. Tolkiena. Efektom prac poszczególnych zespołów można przyjrzeć się za sprawą dołączonych zdjęć.
Projekt edukacyjny "Z przyszłością na ty"
Podsumowanie ogólnopolskiego projektu edukacyjnego Z przyszłością na Ty realizowanego w ramach sieci współpracy szkół i przedszkoli w zakresie realizacji treści z doradztwa zawodowego.
Od listopada 2022 r. do kwietnia 2023 r. realizowaliśmy w naszej szkole zadania ogólnopolskiego projektu Z przyszłością na Ty. W tym roku szkolnym przystąpiło do niego 45 koordynatorów z 41 szkół, przedszkoli i poradni psychologiczno - pedagogicznych. Zrealizowaliśmy 10 zadań, dzięki którym uczniowie poznawali m.in.: świat zawodów wraz z ich atrybutami, zawodowe drzewo genealogiczne, zawody rodziców i dziadków. Analizowali też zagadnienia: Co robię dziś? Co przyda mi się w przyszłości? Odbył się również konkurs, pt. Kim chcę zostać w przyszłości. W związku ze zrealizowanymi zadaniami powierzonymi nam w projekcie, z wielką radością chcemy podzielić się, iż otrzymaliśmy certyfikat udziału w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym!
Koordynator projektu: Tetyana Kybalyuk
Trzymaj Formę - Certyfikat
Wycieczka do Gierłoży i Olsztyna
- 28
12 maja uczniowie klasy IV, V, VI i VII udali się na wycieczkę do Gierłoży, gdzie zwiedzili kwaterę Hitlera - ,,Wilczy Szaniec". Odwiedzili też olsztyńskie planetarium, w którym obejrzeli spektakl ,,Ziemia we Wszechświecie" oraz papugarnię. Był to dzień pełen wrażeń! Uczniami w czasie wycieczki opiekowały się nauczycielki: p. Barbara Szóstakowska i p. Barbara Michalska.
Pożegnanie ósmoklasistów z pracownikami szkoły
- 1
Uczniowie klasy 8 wraz z rodzicami zorganizowali spotkanie pożegnalne dla wszystkich pracowników naszej szkoły. Podczas wspólnie spędzonego czasu można było nie tylko powspominać, pośmiać się, ale też skosztować przygotowanych wspaniałości. Serdecznie dziękujemy!
Bezpieczne wakacje
- 2
Wakacje to czas odpoczynku, relaksu i zabawy. W dużej mierze od nas zależy, czy będą one bezpieczne, a tym samym udane. Dlatego niezależnie od miejsca, w którym je spędzamy, zachowujmy się odpowiedzialnie, pamiętając o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
Właśnie w związku ze zbliżającymi się wakacjami - 14 czerwca do naszej szkoły przyjechał asp. Daniel Gościński. Podczas spotkania zgromadzeni na sali uczniowie zapoznani zostali z zasadami bezpiecznego zachowania podczas letniego wypoczynku.
#LaboratoriaPrzyszłości
Wszystkie zdjęcia zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym z projektu Laboratoria Przyszłości.
Warsztaty z pierwszej pomocy
- 45
We wtorek 13 czerwca uczniów klasy pierwszej odwiedziła Agnieszka Trędowska- ratownik z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nieżywięciu. Zgodnie z prawem każdy w ramach swoich możliwości jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy osobie poszkodowanej. Podczas warsztatów uczniowie dowiedzieli się w jaki sposób reagować w sytuacjach zagrożenia życia, dowiedzieli się jak wykonać masaż serca oraz zmierzyli się z bandażowaniem. Umiejętność niesienia pomocy jest niezwykle ważna i powinna być ćwiczona z dziećmi już od najmłodszych lat.
#LaboratoriaPrzyszłości
Zdjęcia zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach rządowego projektu Laboratoria Przyszłości.
Drużyna Energii
Nasza szkoła wzięła udział w projekcie sportowo- edukacyjnym Energii z Grupy ORLEN. Za wypromowanie sportowego charakteru szkoły otrzymaliśmy nagrodę w postaci strojów sportowych marki 4F. 25 kompletów strojów dla uczniów i jeden dres dla nauczyciela juz dotarły do naszej palcówki. Dziękujemy !
Sukcesy naszego ucznia w kickboxingu
- 2
Kickboxing to sport walki, którym pasjonuje się Marek Rosiński- uczeń klasy VII naszej szkoły. Marek należy do sekcji kickboxingu LUKS Zamek Expom Kurzętnik. Nasz uczeń ma wielki talent, ale przede wszystkim ciężko pracuje na treningach i dzięki temu odnosi liczne sukcesy sportowe w kickboxingu. W ostatnim roku szkolnym 2022/2023 zdobył I miejsce w kategorii do 42 kg ,,kick- light" w Turnieju Młodych Wojowników o Puchar Wójta Gminy Obrowo 5.11.2022, III miejsce - 42 kg ,,kick-light" w Janowie Podlaskim Open Kickboxing 2022 21.04.2023 Marek brał udział w Mistrzostwach Polski w Będzinie.19-20.05.2023 w Suszu zajął II miejsce do 47 kg ,,light contact" w Turnieju Ogólnopolskim o Puchar DFN 2-4.06.2023 wziął udział w Mistrzostwach Polski w Będzinie. Marek otrzymał stypendium sportowe Wójta Gminy Bartniczka.
Gratulujemy osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów sportowych !
Uczniowie naszej szkoły nagrodzeni w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Obcojęzycznej w Janowie !
- 17
Czteroosobowa reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w Powiatowym Konkursie Recytatorskim Poezji Obcojęzycznej dla Szkół Podstawowych. Konkurs tradycyjnie odbył się w świetlicy wiejskiej w Janowie. Recytujący oceniani byli w trzech kategoriach: język angielski klasy I-III i IV-VI oraz języki różne (rosyjski, niemiecki, francuski). Wszyscy uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom, ale jury musiało wyłonić najlepszych. Z naszej szkoły byli to:
Zuzanna Motylińska I miejsce w kategorii klas I-III
Dagmara Kulwicka II miejsce w kategorii klas I-III
Maksim Zyrianov II miejsce w kategorii klas VII-VIII
Wszyscy laureaci otrzymali wspaniałe nagrody, m.in.: smartwatch, głośniki bezprzewodowe i słuchawki.
Serdecznie gratulujemy zwycięzcom oraz nauczycielce j. angielskiego- p. Tetyanie Kybalyuk, która przygotowała uczniów do konkursu.
Występ zdobywczyni I miejsca - Zuzanny Motylińskiej
Warsztaty historyczne
- 25
18 i 26 maja uczniowie kl. IV, V, VI i VII wzięli udział w warsztatach historycznych na zamku brodnickim. Uczniowie strzelali z łuku, lepili naczynia z gliny, weszli na wieżę i zwiedzili wystawy w zamkowych podziemiach.
DZIEŃ OTWARTY
- 36
5 czerwca 2023r. w Naszej Szkole odbył się "Dzień Otwarty" dla przyszłych uczniów oraz ich rodziców. Spotkanie rozpoczęła Dyrektor Alicja Ziętarska, która serdecznie powitała dzieci i ich bliskich w murach szkoły. Zgromadzeni w sali gimnastycznej Goście obejrzeli występy w wykonaniu dzieci z klas 0-3 przygotowane przez nauczycielki: p. B. Śliwińską, p. A. Kowalczyk, p. L. Jórkowską, p. B. Gutowską oraz p. E. Jakubowską. Dekorację oraz scenariusz uroczystości opracowała p. H. Murlik. Po części artystycznej mali kandydaci na uczniów szkoły pod opieką swoich staszych koleżanek i kolegów obejrzeli budynek szkoły, sale lekcyjne oraz nowe boisko szkolne, oddali się pracy twórczej rysując krajobraz wiosennej łąki oraz wzięli udział w zabawach z chustą animacyjną. Na zakończenie pobytu wszyscy udali się na smaczny poczęstunek.
Dzień rodziny
- 53
2 czerwca świętowaliśmy Dzień rodziny, a także wzięliśmy udział w uroczystym otwarciu i poświęceniu boiska szkolnego. Z tej okazji w sali gimnastycznej zgromadzili się zaproszeni goście: wójt gminy Bartniczka- Wiesław Biegański wraz z zastępcą - Piotrem Rucińskim, przedstawiciel Komisji Oświaty - Kazimierz Zawisza, ks. kanonik Tadeusz Breza, proboszcz parafii w Radoszkach - ks. Marek Januszewski, nauczyciele, pracownicy szkoły, uczniowie oraz ich rodziny. Wszystkich przybyłych przywitała dyrektor szkoły - Alicja Ziętarska. Świętowanie rozpoczęliśmy od obejrzenia części artystycznej przygotowanej przez uczniów klas O-4. Po występach wszyscy przeszliśmy na boisko szkolne, gdzie nastąpiło symboliczne przecięcie wstęgi oraz poświęcenie boiska. Tę część uroczystości uświetniły występy klasy 4 i 5. Po części oficjalnej wszyscy zgromadzeni mieli okazję skorzystać z licznych atrakcji oraz skosztować pyszności przygotowanych przez rodziców.
Dzień bez plecaka
- 24
1 czerwca z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego obchodziliśmy "Dzień bez plecaka". Dziękujemy wam za to, że przyłączyliście się do akcji i tym sposobem uczciliście z nami Dzień Dziecka. Podziwiamy waszą kreatywność!
Opiekunowie SU
Wycieczka do Rypina
- 57
31 maja grupa przedszkolna oraz klasy 1 i 2 wraz z nauczycielkami: p. B. Śliwińską, p. A. Kowalczyk, p. L. Jórkowską, p. B. Gutowską i p. K. Domżalską wybrały się na wycieczkę do Rypina. Pierwszą atrakcją było kino, gdzie wspólnie obejrzeliśmy "Super Mario Bros"- film animowany, oparty na serii gier komputerowych z udziałem postaci Mario. Po udanym seansie filmowym udaliśmy się do Muzeum Ziemi Dobrzyńskiej, gdzie poznaliśmy historię budynku, w którym mieści się muzeum, ale również regionu. Uczestnicy wycieczki wzięli też udział w "Lekcji muzealnej", podczas której przebrani w szkolne mundurki zasiedli w starych, szkolnych ławkach. Uczniowie wysłuchali opowieści o tym, jak niegdyś wyglądała lekcja, mogli przyjrzeć się dawnym przyborom szkolnym. Z wypiekami na twarzy wysłuchali opowieści o karach stosowanych wobec niegrzecznych uczniów, a co odważniejsi sami przekonali się, jak bolesne jest chociażby klęczenie na grochu. Na zakończenie wszyscy poćwiczyli kaligrafię z użyciem gęsich piór i kałamarzy.