Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego!
10 Października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego! Z tej okazji chcielibyśmy przybliżyć, czym jest zdrowie psychiczne, a przede wszystkim pokazać jak możemy o nie dbać.
Dzień ten został ustanowiony w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia i przypada w dniu 10 października. Jego CELEM jest zwrócenie uwagi na dbałość o zdrowie psychiczne, POMOC osobom chorym z naszego otoczenia , ULEPSZANIE opieki medycznej nad chorymi psychicznie i na wszystkie sprawy dotyczące zaburzeń psychicznych.
Zapraszamy do zapoznania się z informacjami związanymi z uzyskaniem pomocy.
Mała książka-wielki człowiek
W czwartek, 5 października, dzieci z oddziału przedszkolego rozpoczęły nową przygodę z książką. Na zaproszenie Pani Magdaleny Fras-Kamińskiej- bibliotekarki, udały się do biblioteki. Pani Magda przypomniała dzieciom co to jest biblioteka, zapoznała z zasadami wypożyczenia książek. Każdy przedszkolak samodzielnie wybrał sobie książeczkę i dostał naklejkę na specjalną kartę. Po zebraniu 10 naklejek – czeka miła niespodzianka.
Bardzo dziękujemy Rodzicom, że tak życzliwie odpowiedzieli na zaproszenie i zapisali swoje dziecko do grona czytelników. Kilkoro dzieci z grupy jest już stałymi bywalcami biblioteki – są dobrze znani pani Magdzie.
Serdecznie witamy młodych czytelników w bibliotece!
Nietypowa lekcja historii
- 10
W miniony wtorek odwiedzili nas aktorzy z grupy "Rekonstrukto", którzy w niezwykle ciekawy sposób przedstawili historię powstania kościuszkowskiego, okres zaborów, zsyłek na Sybir oraz walki o niepodległą Polskę. Wielką atrakcją była zaprezentowana broń oraz stroje z epoki, w które przebrani zostali wybrani uczniowie.
Zdjęcia zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości
Dzień chłopaka
- 52
Dzisiaj obchodziliśmy święto wszystkich chłopców. Z tej okazji zebraliśmy się w sali gimnastycznej, gdzie dziewczęta z 6 klasy zatańczyły, a chłopcy zaprezentowali przygotowaną przez p. Sitkowską scenkę dotyczącą wybitnych mężczyzn.
Na zakończenie życzenia chłopięcej części naszej szkolnej społeczności złożyła p. dyrektor A. Ziętarska, a p. Domżalska oficjalnie przedstawiła nową radę samorządu uczniowskiego.
Podczas przerw można było skorzystać ze specjalnie przygotowanej fotobudki lub potańczyć przy muzyce. W szkolnym holu stanęła zaś gazetka To lubią chłopcy! przygotowana z materiałów dostarczonych przez uczniów. Zobaczymy na niej piłkarzy, superbohaterów, samochody, motory, maszyny rolnicze, a także dowiemy się, że chłopcy lubią wędkować, jeździć na rowerze oraz grać na konsoli.
To był radosny dzień pełen wrażeń!
Zdjęcia zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach programu Laboratoria Przyszłości
PROGRAM PROFILAKTYCZNY- "PRZYJAZNY TORNISTER"
- 9
Nasza szkoła w odpowiedzi na zaproszenie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Brodnicy przystąpiła do realizacji projektu "Przyjazny Tornister". W ramach projektu będziemy realizować działania prozdrowotne zmierzające w kierunku profilaktyki chorób układu ruchu wśród uczniów, dostarczać dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom wiedzy oraz narzędzi, dzięki którym dzieci będą mogły dokonywać świadomego wyboru wpływając na jakość swojego życia.Pierwsze tematyczne spotkanie odbyło się 29 września 2023r.z uczniami klasy 1. Przedstawiciel PSSE w Brodnicy- Pani Anita Kabacińska-Klafta przekazała uczniom ważne informacje, które są niezbędne, aby nasze plecy były zdrowe. Nadmierna waga tornistra może powodować nasilenie bólu pleców, ma wpływ na zmniejszenie pojemności płuc, może sprzyjać kształtowaniu nieprawidłowej statyki ciała i w efekcie skrzywieniom kręgosłupa. Skutki wad postawy nabytych w dzieciństwie ujawniają się w wieku dojrzałym. Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego dotyczące właściwego wyboru tornistra lub plecaka:
- ścianka przylegająca do pleców powinna być usztywniona;
- szelki powinny być szerokie i równe;
- długość szelek powinna umożliwić swobodne wkładanie i zdejmowanie jednocześnie zapewniając jak najlepsze przyleganie tornistra do pleców;
- zalecane jest dodatkowe zapięcie spinające szelki z przodu klatki piersiowej.
Wagę tornistrów można zredukować w prosty sposób – poprzez zakup cienkich zeszytów i jednokomorowych piórników. Przy zakupie należy zwracać uwagę na rodzaj materiału, z którego został wykonany tornister lub plecak. Jednocześnie ważna jest kontrola rodziców nad zawartością tornistra, aby zapobiec zabieraniu przez uczniów nadmiernej ilości zbędnych rzeczy.
Projekt „Przyjazny Tornister” stanowią działania prozdrowotne zmierzające w kierunku profilaktyki chorób układu ruchu wśród uczniów, dostarczenie dzieciom, nauczycielom oraz rodzicom wiedzy oraz narzędzi, dzięki którym będą mogły dokonywać świadomego wyboru wpływając na jakość życia.
Koordynator projektu - Murlik Halina- wychowawca klasy 1
DZIEŃ CHŁOPAKA W KLASIE 1
W piątek- 29 września świętowaliśmy w klasie 1 "Dzień Chłopaka". Chłopcy otrzymali od koleżanek wspaniałe upominki. Były życzennia, słodkie Lubisie, serduszko z tytułem -"NAJFAJNIEJSZY CHŁOPAK", medal, a nawet dobrej marki- SPORTOWY samochód, którym bezpiecznie mogli wrócić ze szkoły do domu oczywiście oddając się wodzy wyobraźni. Tego dnia w klasie panowała wyjątkowo miła i słodka atmosfera. O upominki dla chłopców i słodkie Lubisie dla dziewczynek zadbali rodzice. Dziękujemy!!!!
Kamizelki odblaskowe
- 2
Wszystkim zależy na bezpieczeństwie dzieci i dlatego bardzo dziękujemy za kolejne kamizelki odblaskowe. Tym razem uczniowie otrzymali je od Stowarzyszenia Mieszkańców Gminy Bartniczka. Dziękujemy!
Wyjazd do kina
We wtorek 26 września uczniowie klasy 2 i 3 udali się na seans filmowy do kina w Rypinie. Film „O psie, który jeździł koleją” zapewnił wszystkim rozrywkę i niezapomniane emocje, a także okazał się wielką lekcją przyjaźni i empatii.
Zdjęcia zostały wykonane aparatem zakupionym z projektu "Laboratoria przyszłości"
PRÓBNA EWAKUACJA
21 września w trosce o bezpieczeństwo uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły przeprowadzono próbny alarm pożarowy połączony z ewakuacją z budynku szkoły. Ćwiczenia odbyły się przy współpracy z mł. kpt. inż. Marcinem Orłowskim, zastępcą naczelnika wydziału Państwowej Straży Pożarnej w Brodnicy.
Po usłyszeniu alarmu w postaci trzech długich dzwonków uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy opuścili budynek szkoły i stawili się na miejscu zbiórki, gdzie pedagodzy przekazali prowadzącej akcję ewakuacyjną - Dyrektor Alicji Ziętarskiej - informacje dotyczące stanu liczebności klas. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie pożaru.Celem ćwiczeń było uświadomienie społeczności szkolnej jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia życia.
Dzień Przedszkolaka
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” J. Korczak
520 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka.🎊🎈🎉❤ Tego Dnia świętowaliśmy i My!!! Muzyka, gwar i śmiech rozbrzmiewały od samego rana. Było mnóstwo atrakcji, zabaw ruchowych, piosenek i oczywiście poczęstunek. Dzieci wykonały prace plastyczne, a na koniec zajęć otrzymały pamiątkowe dyplomy.
Mamy nadzieję,że dzieci będą miło wspominać ten wyjątkowy dzień:)
Kamizelki odblaskowe
Zgodnie ze Statutem Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Radoszkach, jednym z obowiązków każdego ucznia, wynikającym z troski o bezpieczeństwo, jest noszenie kamizelki odblaskowej w drodze do i ze szkoły, w drodze do i od autobusu szkolnego oraz podczas wyjść poza teren szkoły w terminach od 2.09 do 30.03 każdego roku.
W dniu 18 września odwiedził nas pan Kamil Suchocki, który podarował najmłodszym uczniom naszej szkoły kamizelki odblaskowe.
Za prezent serdecznie dziękujemy!
"Samorząd jest to właściwie praca organizowana po to, aby jednakowo dobrze działo się wszystkim, którzy razem uczą się, działają..., żeby jeden drugiego nie krzywdził, nie przeszkadzał, nie dokuczał..., żeby świadczył przysługi, pomagał, opiekował się, pilnował porządku i praworządności... to nie tylko praca, ale i walka... w obronie porządnych, dzielnych i słabych, przeciwko wrogom porządku i sprawiedliwości...". Janusz Korczak
19 września w naszej szkole miało miejsce bardzo ważne wydarzenie. Tego dnia cała społeczność szkolna wzięła udział w wyborach przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Kandydaci ubiegający się o funkcję w samorządzie mieli okazję przedstawić swój program na wywieszonych w holu szkoły plakatach wyborczych. Nie zabrakło chwytliwych postulatów: „sklepik szkolny”, „większa ilość dyskotek”, "dzień bez pytania". Każdy z uczniów, nauczycieli i pracowników szkoły mógł oddać głos na swojego kandydata. Nad całością wyborów czuwała opiekun samorządu- pani Klaudia Domżalska, która odpowiadała za prawidłowy przebieg i zachowanie tajności głosowania.
Decyzją szkolnych wyborców Przewodniczącym Samorządu Uczniowskiego została NIKOLA RAMOWSKA uczennica klasy 6, która zdobyła 52 głosy. Zastępczyniami przewodniczącej zostały: DOMINIKA PIOTROWSKA - uczennica klasy 8, która uzyskała 50 głosów oraz WIKTORIA GROTKOWSKA - uczennica klasy 6 z wynikiem 28 głosów. Nikoli, Dominice oraz Wiktorii bardzo gratulujemy wygranej i życzymy wielu sukcesów w sprawowaniu tak zaszczytnych funkcji. Wszystkich uczniów zapraszamy do włączenia się w działalność samorządu.
Opiekun SU
Klaudia Domżalska
74
Fotograf
We wtorek 3 października w szkole będzie fotograf. Z ofertą można zapoznać się również w holu szkoły - plakat znajduje się na tablicy samorządu uczniowskiego.
Sukces sportowy Marka Rosińskiego
W sobotę 15 września 2023 roku Marek Rosiński zdobył złoty medal w Mistrzostwach Polski północnej w Skarszewy Puchar Polski federacji DFN w wadze 47 kg light contact.
GRATULUJEMY!!!
Złoty Certyfikat Jakości programu InstaLing
MAMY ZŁOTO!!! Otrzymaliśmy Złoty Certyfikat Jakości programu InstaLing
Odnieśliśmy wielki sukces w XX Edycji Programu InstaLing dla Szkół - udało nam się kolejny raz zdobyć złoty certyfikat jakości kształcenia języka angielskiego.
Podstawowym założeniem programu jest pomoc w krótkiej, ale systematycznej pracy ze słownictwem angielskim. Uczniowie powinni codziennie wykonywać jedną sesję nauki, która trwa około 5 minut. Dzięki temu uczą się nowych słówek, ale także utrwalają poznane wcześniej słownictwo. Słówka wprowadzane są do systemu z 1 lub 2-tygodniowym wyprzedzeniem, więc uczniowie znają większość słownictwa przedstawianego na lekcjach !
Nad całym procesem czuwa nauczyciel – koordynator, który co tydzień wprowadza do bazy 20-50 nowych słówek, monitoruje postępy każdego dziecka oraz motywuje do aktywnej nauki. Dzięki uczestnictwie w programie, uczniowie nie tylko szlifują język angielski , ale także cieszą się ze swoich osiągnięć na lekcjach. Każdy może otrzymać dodatkowe oceny z aktywności. Rodzice także mogą uczestniczyć w procesie nauki swoich dzieci – monitorując ich postępy poprzez założenie konta rodzica.
Dziękujemy wszystkim aktywnym uczniom za sumienność i wytrwałość. Życzymy dalszych sukcesów w przyszłości.
Gratulujemy p. Tetyanie Kybalyuk- koordynatorowi projektu w naszej szkole.
Sprzątanie świata
- 37
"Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.
W tym roku społeczność naszej szkoły kolejny raz wzięła udział w tej szlachetnej akcji. Wszyscy razem pozbieraliśmy śmieci szpecące i zanieczyszczające okoliczne tereny.
DBAJMY O NASZĄ PLANETĘ!
KLASA 1 NA ZAJĘCIACH W PLENERZE
- 11
14 września, korzystając z pięknej pogody uczniowie klasy 1 wraz z wychowawcą wybrali się na zajęcia w plener wokół szkoły. Za pomocą lup obserwowaliśmy to, "co piszczy w trawie i nie tylko w trawie”. Zajęcia okazały się ciekawą przygodą, która kształtuje wrażliwość dzieci na piękno otaczającej nas natury.
Godziny dzwonków
Sobota 19.04.2025- liczba odwiedzin: 1251318