MEMY O "QUO VADIS"
- 1
BAL KARNAWAŁOWY
24 lutego 2022r. w naszej Szkole było kolorowo i słodko. Z racji tłustego czwartku Rada Rodziców obdarowała uczniów i pracowników szkoły słodkimi pączkami, a w klasach odbyły się bale karnawałowe. Wszyscy bawili się wesoło. Szeroki wachlarz pomysłowych przebrań zachwycał widokami. Dodatkowo, uczniowie wzięli udział w POKAZIE MODY KARNAWAŁOWEJ, ktorej pomyslodawcą była Pani Michalina Kościkiewicz. Przebierańcy zostali nagrodzeni upominkami przygotowanymi również przez Radę Rodziców.
Dziękujemy Radzie Rodziców za zaangażowanie w życie Naszej Szkoły!!!!!
74
Tradycyjny Sad
Za nami czwarta edycja projektu edukacyjnego Tradycyjny Sad.Bardzo dziękujemy uczniom szkoły za aktywny udział w projekcie oraz pracę włożoną w realizację konkursowych zadań.Mamy nadzieję, że była to dla Was wspaniała przygoda.Dzięki Waszemu zaangażowaniu szkoła umocniła swój status instytucji dbającej o środowisko naturalne.
"BOGATYM NIE JEST TEN, KTO POSIADA LECZ TEN, KTO DAJE"- ŚW. JAN PAWEŁ II
Ludność Ukrainy przeżywa niewyobrażalny dramat, wobec którego nie możemy być obojętni. Nie wystarczą symboliczne wyrazy solidarności. Ludzie, którzy zostawiają swoje domy, uciekając przed wojną, potrzebują pomocy. A my umiemy pomagać - już wiele razy udowodniliśmy wrażliwość i empatię. Solidarni z Ukrainą – 28 lutego zorganizowaliśmy w Naszej Szkole zbiórkę rzeczową, która jak na razie będzie trwała do 10 marca. W środę- 2 marca przekazaliśmy pierwszą zbiórkę towaru. Dzisiaj- 4 marca 2022r. drugą. Zebraliśmy sporą ilość potrzebnego towaru, m.in. żywność długoterminową, środki opatrunkowe, rękawiczki, maseczki, środki chemiczne, baterie, latarki, świece, koce, śpiwory woda butelkowana w zgrzewkach, termosy oraz szeroką taśmę klejącą i duże kartony do pakowania towaru.Towar został przewieziony do Brodnickiego Caritas transportem Urzędu Gminy Bartniczka.
Dziękuję uczniom, rodzicom i pracownikom szkoły za otwarte serce dla potrzebujących - Naszych Wschodnich Sąsiadów. Nasz Wielki Polak -ŚWIĘTY JAN PAWEŁ II powiedział:"BOGATYM NIE JEST TEN, KTO POSIADA LECZ TEN, KTO DAJE".
Zachęcam do dalszego składania darów. Kolejny odwóz rzeczy dla potrzebujących zaplanowaliśmy na środę- 9 marca 2022r.
Dyrektor Szkoły
Halina Murlik2
MIĘDZYSZKOLNY KONKURS KOLĘD I PIOSENEK ŚWIĄTECZNYCH W JĘZYKU ANGIELSKIM POD PATRONATEM WÓJTA GMINY BOBROWO
Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Kolęd i Piosenek Świątecznych w Języku Angielskim pod patronatem Wójta Gminy Bobrowo. Konkurs zorganizowany był przez Szkołę Podstawową im. Małgorzaty Sulek w Drużynach .
W konkursie udział wzięli następujący uczniowie:
1. Dagmara Kulwicka kl .2
2. Zuzanna Motylińska kl. 2
3. Ksawery Gronowski kl.3 a
4. Kornelia Gronowska kl.6
Dagmara Kulwicka i Zuzanna Motylińska zostały wyróżnione w kategorii klas I-III.
W kategorii zespoły - wyróżnienie zdobyli: Ksawery i Kornelia Gronowscy.
Wszyscy uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością języka angielskiego, a także wysokim poziomem wokalnym. Zadbali także o odpowiednią świąteczną aranżację.
Serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów wokalnych i językowych !!Koordynatorem konkursu w szkole byla Pani Kybalyuk Tetyana.
POMAGAMY UKRAINIE
Kochani Rodzice, Uczniowie i Pracownicy Naszej Szkoły!
Eskalacja działań wojennych na Ukrainie sprawia, że potrzeby humanitarne ludności kraju rosną w szybkim tempie. Zniszczona została część infrastruktury wodnej i edukacyjnej, występują ograniczenia w dostawie prądu i gazu. Dostęp do opieki medycznej w nagłych przypadkach jest coraz trudniejszy. Rodziny z dziećmi opuszczają swoje domy, wzrasta poziom ubóstwa. Wobec nasilania się konfliktu i tragedii ludności Ukraińskiej nie jesteśmy bierni.
Od 28 lutego 2022r. uruchamiamy zbiórkę artykułów dla Potrzebujących z Ukrainy.
Zebrane dary przekażemy Caritas Diecezji Toruńskiej (za pośrednictwem Brodnickiego Centrum Caritas, ul. Gajdy 3).
Zbiórka będzie trwała do 10 marca 2022r.
Artykuły proszę przekazywać do wychowawców poszczególnych klas.
Potrzebne artykuły:
- zestawy medyczne (zestawy do tamowania krwi, materiały opatrunkowe, opaski uciskowe),
- zapalniczki, świece, baterie, zapałki, latarki,
- pampersy dla dzieci (różne rozmiary), pampersy dla dorosłych,
- koce termiczne, śpiwory, maty do spania (z pokryciem foliowym), materace,
- peleryny przeciwdeszczowe,
- środki pielęgnacyjne i higieniczne (chusteczki, pasty do zębów, szczoteczki, podpaski, środki myjące do ciała, mydło, papier toaletowy),
- bielizna damska i męska,
- ręczniki papierowe, ręczniki z mikrofibry,
- środki antyseptyczne, maseczki,
- zestawy wielorazowe (sztućce, głębokie naczynia, kubki), najlepiej plastikowe, ale nie chodzi o jednorazowe,
- woda butelkowana w zgrzewkach,
- termosy,
- produkty spożywcze z długim terminem przydatności do spożycia oraz najlepiej do szybkiego przygotowania, w tym m.in. żywność puszkowana ( puszka otwierana ręcznie), makaron, płatki błyskawiczne, ryż, kasze, wafle ryżowe, kawa, herbata, cukier, batony energetyczne, suszone owoce, orzechy, a także mleko modyfikowane, kaszki i posiłki w słoiczkach dla dzieci,
- duże kartony i szerokie taśmy klejące do pakowania.
Więcej informacji na temat pomocy dla ludności Ukraińskiej na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych: pomagamukrainie.gov.pl
Dyrektor Szkoły
Halina Murlik
Makieta Mirmiłowa
- 3
Walentynki
14 lutego 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy ,,Dzień Świętego Walentego”. Walentynkowy poniedziałek upłynął w szkole w kolorach czerwieni, różu, a także w atmosferze miłości i przyjaźni ( jak zwykle :-)))).
Samorząd Uczniowski zorganizował w tym dniu specjalną ,,Pocztę Walentynkową‘’, aby można było przekazać walentynkowe wyznania ulubionym kolegom i koleżankom – w formie zdalnej, jak i stacjonarnej. Wszystkie kartki zawierające wyznania lub życzenia miłosne wrzucane były do walentynkowego pudełka lub umieszczane w - specjalnie do tego przygotowanym – internetowym formularzu. Następnie walentynkowe amorki odpowiednio posegregowały pocztę i rozdały (lub wysłały) przesyłki wszystkim adresatom od klasy 0 do VIII. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zabawie i wymieniali się kartkami walentynkowymi. Nie zabrakło również wyrazów sympatii pod adresem dyrekcji szkoły, nauczycieli i pracowników obsługi.
Z okazji święta zakochanych odbyły się również wybory Najsympatyczniejszej Dziewczyny i Najsympatyczniejszego Chłopaka Szkoły Podstawowej w Radoszkach. Każdy uczeń mógł zagłosować na koleżankę i kolegę, których uważa za Najsympatyczniejszych w szkole. Głosowanie odbyło się stacjonarnie oraz zdalnie.
W wyniku głosowania tytuł „Najsympatyczniejszych” w klasach I-III otrzymali:
Michalina Sarnowska (klasa 1) i Jakub Renkel (klasa 1).
W klasach IV - VIII „Najsympatyczniejszymi” zostali:
Wiktoria Grotkowska (klasa 4) i Marcin Celiński (klasa 8a).
Zwycięzcy otrzymali pamiątkowe CERTYFIKATY. Gratulujemy!
Organizatorami Walentynkowych wydarzeń byli nauczyciele- Opiekunowie Samorządu Uczniowskiego oraz uczniowie.
4
21 LUTEGO 2022 r. WRACAMY DO NAUKI STACJONARNEJ
W dniu 12 lutego 2022 r. weszło w życie rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 lutego 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.
Rozporządzenie zmienia datę końcową czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty na terenie kraju z dnia 27 lutego 2022 r. na dzień 20 lutego 2022r. Powyższa zmiana oznacza powrót do nauczania stacjonarnego z dniem 21 lutego 2022 r.
W związku z powyższym uprzejmie informuję, że od 21.02.2022r. (tj. od poniedziałku) klasy 4- 8 wracają do nauki stacjonarnej.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 lutego 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (DZ.U. poz. 367).
Dyrektor Szkoły
Halina Murlik
21 LUTEGO - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to święto obchodzone 21 lutego, ustanowione przez UNESCO podczas 30. Sesji Konferencji Generalnej 17 listopada 1999 r. Odsyła do tragicznych wydarzeń, które miały miejsce w Dhace w Bangladeszu. Podczas pokojowej demonstracji właśnie 21 lutego 1952 roku zginęło pięciu studentów domagających się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Data ta ma nie tylko upamiętniać przywołane wydarzenia, ale także przypominać o różnorodności językowej, o tym, iż język to najpotężniejsze narzędzie ochrony i rozwoju wspólnego dziedzictwa kulturowego ludzkości. Wstąpienie Polski do Unii Europejskiej 1 maja 2004 roku spowodowało, iż polszczyzna zyskała status równorzędnego unijnego języka urzędowego. Podstawowym przesłaniem Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego jest zwiększanie świadomości znaczenia języka i kultury, budowanie porozumienia ponad podziałami, pokoju oraz dbałości o wspólne działania oparte na zrozumieniu, tolerancji i dialogu.
Obchody święta zwracają uwagę na potrzebę troski o język ojczysty, jego promocję i ochronę. Troska o język ojczysty to również dbałość o historię, tożsamość, to nieustanne tworzenie i interpretowanie słów, za pomocą których opisujemy świat. Na przestrzeni lat zmieniły się realia, sytuacja, życie ludzi. Postęp techniki i nauki spowodował, iż coraz więcej pól stało się dostępnych dla człowieka, ale także i zamknęło się przed nim. Jednocześnie występowanie różnych punktów widzenia współistnieje z potrzebą akceptacji pewnych wartości, kanonu, dbałości o to, co istotne i ważne. Bogactwo i nieograniczony potencjał języka jeszcze mocniej akcentuje odpowiedzialność użytkowników za to, jakim językiem mówią, a piękny język to wyrafinowane wypowiedzi, piękna poezja, proza, nasza kultura.
Świadomość istnienia różnorodności językowej i bogactwa języka, przy jego jednoczesnej nieustannej zmienności, podkreśla znaczenie języka jako wartości, jako symbolu całego dziedzictwa kulturowego. Język to nasze wspólne dobro. Pozwala interpretować rzeczywistość, tłumaczyć zawiłości natury, człowieka i całego świata. Zrozumienie człowieka i zjawisk zachodzących w otaczającej nas przestrzeni dokonuje się właśnie przy użyciu i za pomocą języka. Poznanie kultury danego narodu to poznanie języka tego narodu. Język ma siłę sprawczą, moc kreacyjną. Używając prostych, podstawowych słów i zwrotów dziękuję, proszę, cieszę się, że egzamin dobrze ci poszedł budujemy pozytywne relacje między ludźmi, tworzymy grupę, wspólnotę. To, co cenne, pełni funkcje integrujące tę wspólnotę. Życie zarówno pojedynczych osób, jak i całego narodu opiera się na afirmacji związanego z nimi systemu wartości, akceptowanych przez daną wspólnotę, zakodowanych w języku i przekazywanych poprzez język. Język zatem stanowi wartość, jest naszym wspólnym dobrem, symbolem wyobraźni, pasji, życia.
Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy 1 na rok szkolny 2022-2023
Dokumenty do pobrania w zakładce - Dla Uczniów i Rodziców - "Rekrutacja"
MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ LISTONOSZY I DORĘCZYCIELI PRZESYŁEK
Zawód listonosza ma szczególny charakter. Wymaga uczciwości, dokładności, a przede wszystkim poczucia obowiązku. To dzięki Listonoszom otrzymujemy swoje przesyłki – zamówione towary, przekazy pieniężne, czy dokumenty. 16 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Listonosza i Doręczyciela. Listonosze Poczty Polskiej docierają do każdego zakątka kraju, a dzięki doskonałej znajomości swoich rejonów, mogliby służyć za przewodników. Wspomagają klientów o ograniczonej sprawności ruchowej, dostarczając im nie tylko korespondencję, ale także przyjmując od nich przesyłki, by następnie nadać je w placówce. Listonosze to często także osoby o wielkich sercach, nie przechodzące obojętnie obok problemów innych. Wykazują się odwagą i odpowiedzialnością - niejednokrotnie udowodnili to ratując ludzkie życie czy mienie. A w dobie pandemii, pomimo wprowadzonych ograniczeń i nowych wymogów, nieprzerwanie świadczyli swoją pracę.
100 LAT DLA BABCI I DZIADKA 2022 r.!!!!!
Uczniowie klas 0 - 4 Naszej Szkoły wierszem i piosenką wyrazili swą miłość do swoich Babć i Dziadków. Cała społeczność szkoły dołącza się do ich życzeń: Niechaj Dziadzio z Babunią tak nam długo żyją, póki komar i mucha morza nie wypiją. A ty mucho, ty komarze pijcie wodę powoli, aż się Babcia i Dziadzio nażyją do woli!!!!
8 lutego-Dzień Bezpiecznego Internetu
Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) ma na celu inicjowanie i propagowanie działań na rzecz bezpiecznego oraz świadomego dostępu dzieci i młodzieży do zasobów internetowych. Jego zadaniem jest również zapoznanie rodziców, nauczycieli i wychowawców z problematyką bezpieczeństwa online oraz promocja pozytywnego korzystania z sieci. Szczegóły na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.
WIZYTA W DOMU DZIENNEGO POBYTU "WIGOR" W GRĄŻAWACH
- 6
Dnia 10.01.2022r. laureaci II Szkolnego Konkursu Kolęd i Pastorałek z Naszej Szkoły, wystąpili z koncertem kolęd w Dziennym Domu Pobytu „WIGOR” w Grążawach. Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i sceniczne, a tym samym propagowali tradycje kolędowania, które w Polsce sięgają czasów średniowiecza. Szkolny zespół wokalno – instrumentalny - grupa flażoletów, gitary, trójkąta, pianina wraz z chórem wykonał znaną na całym świecie kolędę- „Cicha noc”. Podopieczni Dziennego Domu Pobytu „WIGOR” nagrodzili wykonawców gromkimi brawami. Celem spotkania była integracja pokoleń i pielęgnowanie tradycji wspólnego śpiewania kolęd.
Do występu przygotował uczniów nauczyciel muzyki- Pan Krzysztof Domeracki
e-Twinning „Christmas cards exchange” – „Wymiana kartek świątecznych”
Nasza szkoła przystąpiła do międzynarodowego projektu e-Twinning „Christmas cards exchange” – „Wymiana kartek świątecznych”. W ramach projektu uczniowie i nauczyciele współpracowali ze sobą za pomocą mediów elektronicznych z różnych krajów europejskich. Celem projektu było doskonalenie umiejętności prezentowania zebranych informacji dotyczących Świąt Bożego Narodzenia i zaprojektowania kartek świątecznych z opisem w języku angielskim. Uczniowie pod kierunkiem Pani Marty Sobiesierskiej wykonali kartki własnoręcznie i różnymi technikami, zredagowali i napisali życzenia oraz list w języku angielskim. Kartki klasy 8a i 8b zostały wysłane do Włoch, a klasy 7 do Chorwacji- do krajów biorących udział w tym projekcie. W dniu 07.01.2022r kartki od rówieśników z Włoch i Chorwacji dotarły również do nas.
Opracowała:
Marta Sobiesierska- nauczyciel języka angielskiego
30 FINAŁ WOŚP
- 21
Finał WOŚP to zbiórka publiczna, organizowana przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Od wielu lat Finałom WOŚP towarzyszą także akcje internetowe i wydarzenia zamknięte, które rozpoczynają się już na początku grudnia. Tegoroczny dochód ze zbiórki zostanie przeznaczony na okulistykę dziecięcą. Wzrok to najważniejszy zmysł człowieka. Jakiekolwiek problemy z nim związane wpływają na ogólny rozwój i poznawanie świata, dlatego tak istotne jest szybkie stwierdzenie ewentualnych nieprawidłowości i podjęcie leczenia, a czynnikiem niezbędnym do prawidłowej diagnozy i wdrożenia terapii jest nowoczesny sprzęt, którego polskim placówkom brakuje. Oddziały i pododdziały okulistyki dziecięcej oraz wydzielone łóżka dziecięce w oddziałach okulistyki dla dorosłych działają w 25 ośrodkach w 17 miastach Polski. W całym kraju są też poradnie okulistyki dziecięcej, które również wymagają wyposażenia w nowoczesny sprzęt okulistyczny. Rokrocznie na oddziałach okulistyki dziecięcej hospitalizowanych jest kilkanaście tysięcy pacjentów. Jednymi z najczęstszych powodów, dla których dzieci trafiają do specjalistów z zakresu okulistyki, są - poza pogorszeniem ostrości wzroku - jaskra, zaćma, różnego rodzaju urazy, anomalie rozwojowe i nowotwory. Wiele tych schorzeń wymaga wykonania zabiegów operacyjnych – w ostatnim czasie przeprowadzono ich blisko 650, z czego najwięcej, ponad 25%, stanowiły operacje guzów. Specjaliści uwagę zwracają również na krótkowzroczność wśród dzieci i młodzieży, która w coraz większej liczbie krajów przybiera charakter epidemiczny, co ma bezpośredni związek z nadmiernym korzystaniem z urządzeń elektronicznych.
13 i 14 stycznia społeczność Naszej Szkoły również przyłączyła się do tegorocznej akcji 30. Finału WOŚP. Uczniowie przynieśli do szkoły upieczone z pomocą rodziców ciasta i ciasteczka. Każdy mógł poczęstować się smakołykami jednocześnie wrzucając dowolny „datek” do puszki WOŚP. Zainteresowanie akcją było duże, a cała społeczność szkoły chętnie wrzucała pieniążki do PUSZKI. Ogółem zebraliśmy 1144,23 zł.
Koordynatorem akcji był Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami oraz Rodzice Uczniów Naszej Szkoły.
Dziękujemy!!!!
OGÓLNOPOLSKI KONKURS Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO- OLIMPUS
Dnia 12.01.2022r. 11 uczniów Naszej Szkoły wzięło udział w OGÓLNOPOLSKIM KONKURSIE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO- OLIMPUS. Etap szkolny konkursu przeznaczony był dla uczniów klas IV-VIII. Sesja zimowa konkursu odbyła się w formie testu wielokrotnego wyboru. Test sprawdzał wiedzę uczniów w zakresie czytania ze zrozumieniem, komunikacji, słownictwa i gramatyki. Koordynatorem konkursu w Szkole była Pani Marta Sobiesierska, nauczyciel języka angielskiego. Z niecierpliwością oczekujemy na wyniki konkursu, które organizator- OLIPMUS, przekaże do dnia 01.03.2022r.
BEZPIECZNE FERIE 2022
Dnia 14 stycznia 2022 r. odbyło się w Naszej Szkole spotkanie uczniów z policjantem. Celem spotkania było omówienie zasad bezpieczeństwa podczas ferii zimowych. Ważne i ciekawe informacje na powyższy temat przekazał aspirant Daniel Gościński – dzielnicowy posterunku policji w Górznie.Podczas apelu nastąpiło również podsumowanie wyników za naukę i zachowanie uczniów w I półroczu roku szkolnego 2021/ 2022. Wyróżnieni uczniowie otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców. Nagrody wręczyli uczniom wychowawcy klas, a pamiątkowe dyplomy-Pani Dyrektor - Halina Murlik.
36
SZCZEPIENIA DZIECI 5-11 LAT