Wyjazd do kręgielni
Warsztaty plastyczno-techniczne „ Odlewy gipsowe”
Dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas drugiej i trzeciej wzięli udział w warsztatach odlewów gipsowych. Każde dziecko samodzielnie mieszało gips i następnie zalało nim różne formy. Po zaschnięciu gipsu każdy uczestnik warsztatów miał cztery piękne odlewy. Odlewy pozostały w klasach do zupełnego wyschnięcia. Następnie będą malowane. Najpiękniejsze będą wykorzystane na szkolną uroczystość z okazji Dnia Matki jako upominki dla mam.
Warsztaty okazały się nie tylko ciekawą formą spędzenia czasu, lecz stanowiły również atrakcyjną i kreatywną formę edukacji artystycznej.
Dzień Babci i Dziadka
Uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka jest tradycją wpisaną w repertuar uroczystości szkolnych. Jest to niezwykły dzień, pełen usmiechów, wzruszeń i radości. 21 stycznia odbyła się właśnie ta wspaniała impreza. Wszystkich gości przywitała pani Dyrektor Hanna Szymańska i złożyła życzenia wszystkim babciom i dziadkom.
Dzieci z klas 0-III przygotowały piękny program artystyczny. W formie wierszy, piosenek i tańców złożyły dziadkom i babciom życzenia. Obdarowały ich także upominkami przygotowanymi własnoręcznie. Po części artystycznej zaproszono wszystkich na słodki poczęstunek przygotowany przez Radę Rodziców.
Wigilia szkolna
Zgodnie z tradycją naszej szkoły, tuż przed świętami, miała miejsce szkolna Wigilia, którą przygotowali uczniowie kl. VI z wychowawczynią p. Barbarą Michalską. Na uroczystość przybyli zaproszeni goście, nauczyciele, pracownicy obsługi szkoły oraz rodzice uczniów kl. VI. Uczniowie przygotowali część artystyczną dotyczącą Świąt Bożego Narodzenia, zagrali i zaśpiewali kolędy. Potem wszyscy podzielili się wspólnie opłatkiem, składając sobie świąteczne życzenia. Na zakończenie rodzice przygotowali dla wszystkich poczęstunek. Do domów rozeszliśmy się w miłym i świątecznym nastroju.
Jasełka
Przed przerwą świąteczną nasi uczniowie wystawili tradycyjne jasełka bożonarodzeniowe. Tym razem premiera miała miejsce we czwartek 18 grudnia, na sali gimnastycznej . W scenerii przedstawiającej żłóbek nasze dzieci mówiły o nadziei i obowiązkach wynikających z faktu bycia chrześcijaninem. Następnie, dnia 19 grudnia w świetlicy wiejskiej, w Radoszkach o godz. 15.30, ponownie wystąpiliśmy przed publicznością składającą się z mieszkańców oraz pracowników Gminy Bartniczka , na czele z Panem Wójtem. Przy pełnej sali i głośnym aplauzie, uczniowie głosili prawdę o Bożym Narodzeniu. W Niedzielę Świętej Rodziny, w parafialnym kościele w Radoszkach jeszcze raz przedstawiono opowiadanie o Bożym Narodzeniu, przeplatane kolędami i pastorałkami.
Ks. Proboszcz, będący jednocześnie Katechetą dziękuje wszystkim, którzy mu pomogli w przygotowaniu jasełek.
Konkurs na najpiękniejszą bombkę
- W okresie przedświątecznym odbył się "Konkurs na najpiękniejszą bombkę" dla uczniów klas I - VI. Do konkursu uczniowie zgłosili 76 przepięknie wykonanych bombek, najwięcej z kl. II i IV. Komisja konkursowa miała bardzo trudny wybór podczas wyłaniania tych najpiękniejszych, dlatego wyróżniono 23 bombki, o wyborze których decydowało zasadnicze kryterium konkursu: samodzielność wykonania i wkład pracy ucznia.Wyróżniono bombki wykonane przez następujących uczniów:
Przybylska Julia
Białkowska MartynaKuśpiel Żaneta
Konkurs zorganizowała p. D. Zakrzewska
I miejsce w Konkursie czytelniczym
Podobnie, jak w ubiegłym roku uczniowie naszej szkoły 10 grudnia wzięli udział w Konkursie czytelniczym dla klas
I - III szkół podstawowych "ŚWIAT WIERSZY JANA BRZECHWY". Organizatorem konkursu była Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Brodnicy.
W listopadzie chętni uczniowie z klasy II i III wzięli udział na etapie szkolnym, a zwycięzcy reprezentowali szkołę w Brodnicy. Byli to: Karolina Jabłońska z kl. II, Wiktor Kozłowski kl. III i Natan Przybylski kl. III. Ten trzyosobowy zespół rozwiązywał zadania konkursowe. Konkurs składał się z trzech etapów:
- pisemny - test ( pytania zamknięte i otwarte), krzyżówka, a także redagowanie pozdrowień,
- ustny - rozpoznawanie rekwizytów i fragmentów utworów,
- recytacja - przedstawiciel drużyny recytował wiersz J. Brzechwy.
Nasz zespół zdobył I miejsce. Dodatkowo recytacja Wiktora tak zachwyciła jury, że otrzymał dodatkowe wyróżnienie i nagrodę za wyjątkową interpretację utworu "Hipopotam".
W organizację konkurs na etapie szkolnym oraz w przygotowanie dzieci do etapu powiatowego zaangażowały się panie: Bożena Gutowska i Luiza Jórkowska. Podziękowania należą się pani Annie Jabłońskiej, która dowiozła uczestników na konkurs.
Andrzejki
„ Andrzeju, Andrzeju dziewcząt dobrodzieju,
wolę swoją okaż, najmilszego pokaż!”
Dzień 27 listopada 2014r. był dniem wróżb i zabawy. W godzinach przedpołudniowych uczniowie klas IV-VI przebrani za wróżki i wróżbitów przepowiadali przyszłość całej społeczności szkolnej. Wróżby były interesujące, a na atmosferę spotkania wpłynęła odpowiednia muzyka i światło świec. Ślad sadzy na policzku każdego ucznia gwarantował spełnienie się wywróżonych przepowiedni. Jako dopełnienie tej pogańskiej tradycji, w godzinach popołudniowych odbyła się dyskoteka, podczas której przeprowadzono liczne konkursy i zabawy.
Celem przewodnim zorganizowania Dnia Wróżb było kultywowanie tradycji i pięknych ludowych zwyczajów.
Narodowe Święto Niepodległości
Dnia 7 listopada 2014 roku, w Szkole Podstawowej w Radoszkach odbył się uroczysty apel z okazji 96 rocznicy odzyskania niepodległości. W tym szczególnym dniu uczniowie przyszli ubrani w barwy narodowe lub w strojach galowych. Cała społeczność szkolna zgromadziła się w świetlicy szkolnej, gdzie uczniowie klasy V pod opieką p. Marleny Gołkowskiej zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o symbolach narodowych, a następnie prezentację pt. Osobliwości Gminy Bartniczka. Prezentacja ukazywała piękne zakątki naszej małej ojczyzny, a uczniowie odgadywali miejsca ukazane na slajdach . Uczniowie klas starszych pomalowani bielą i czerwienią , z flagami Polski odśpiewali piosenki pt : „ Kocham Cię Polsko” oraz „Do przodu Polsko”.
Ta niecodzienna lekcja historii pomogła uświadomić małym Polakom, jak ważne jest święto obchodzone 11 listopada.
Pomoc dla chorego kolegi
Z inicjatywy Małego Samorządu Ucznowskiego została przeprowadzona w naszej szkole zbiórka pieniędzy dla chorego kolegi z Brodnicy Oliwiera Frydryszaka. Od 17 listopada do 21 listopada zebraliśmy 890 zł. Pieniądze zostały przelane na konto Fundacji Dzieciom Zdążyć z Pomocą z dopiskiem - Oliwier Frydryszak.
W akcję chętnie włączyli się uczniowie i nauczyciele, wszystkim serdecznie dziękujemy. Wierzymy, że uda się zebrać potrzebną kwotę. Oliwierkowi życzymy szybkiego powrotu do zdrowia. Jesteśmy z Tobą
Konkurs plastyczny
W naszej szkole odbył się konkurs plastyczny pt. "Piękno Jesieni". W konkursie wzięli udział wszyscy uczniowie klas I - III oraz oddziału przedszkolnego. Komisja w składzie: p. Śliwińska, p. Jakubowska, p. Jórkowska
i p.Gutowska z każdej klasy wyłoniła pierwsze miejsca oraz wyróżniła po dwie prace.
Tak w oddziale przedszkolnym I miejsce zajęła Daria Dreślińska, wyróżnienie Kacper Grenda i Marta Siedlikowska.
W klasie I A - I miejsce Oliwia Jurkiewicz, wyróżnienie Mikołaj Gronowski i Malwina Górzewska.
W klasie I B - I miejsce Aleksandra Wrzosek, wróżnienie Wiktoria Kowalska i Klaudia Stubecka.
W klasie II - I miejsce Magdalena Czepek, wyróżnienie Klaudia Gronowska i Artur Dubanowski.
W klasie III - I miejsce Mateusz Wasielewski, wyróżnienie Krystian Dubanowski i Filip Zander.
Ucznowie ci otrzymali nagrody i oklaski na apelu szkolnym, a ich prace można podziwiać na gazetce ściennej.
Wycieczka do Torunia
W środę 22.X. uczniowie z klasy II i III ze Szkoły Podstawowej w Radoszkach pojechały na wycieczkę do Torunia. Pierwszym punktem programu było Planetarium. Tam oglądali film pt. „Cudowna podróż”. Dzieci na chwilę mogły przenieść się w magiczną podróż w Kosmos, „postawić nogę na Księżycu” i przelecieć przez pierścienie Saturna.
Potem uczniowie odwiedzili Muzeum Piernika, gdzie wzięły czynny udział w warsztatach wypiekania pierników. Małych uczestników przywitała Wiedźma Korzenna. Potem dzieci złożyły przysięgę cechową. Mistrz piernikarski z Wiedźmą zapoznali wszystkich ze składnikami i przyprawami ciasta piernikowego. Po teoretycznym wstępie przystąpiono do działania: ubijano przyprawy, przesiewano mąkę, ugniatano i wałkowano ciasto, wycinano kształty pierników i wkładano do pieca. Na zakończenie warsztatów każdy mógł zabrać na pamiątkę swój własnoręcznie zrobiony piernik. Wszyscy zadowoleni ze słodkościami wrócili do domu.
Dzień Papieski
Tradycyjnie w naszej Szkole obchodziliśmy Dzień Papieski. W tym roku 12.X., obchodzony był w całej Polsce kolejny dzień poświęcony św. Janowi Pawłowi II. Tym razem hasłem tegorocznego Dnia fundacji Dzieła Nowego Tysiąclecia były słowa : „Jan Paweł II- świętymi bądźcie”., to przesłanie każe nam każdego dnia kierować nasze kroki ku temu by być lepszym. Dzieci przedstawiły scenariusz bogaty w cytaty zawarte w różnych przemówieniach św. Jana Pawła II, a dotyczące odwagi, świadectwa życia z wiary i postępowania na co dzień. Całość przeplatana była piosenkami papieskimi, w których również zawarte było przesłanie Papieża. W ten sposób włączyliśmy się w ogólnopolskie świętowanie, które swoim zasięgiem nie tylko objęło naszą szkołę, ale także dzieci występowały w parafialnych kościołach w Radoszkach i Grążawach, skąd pochodzą nasze dzieci.
DEN i ślubowanie pierwszoklasistów
13 października 2014 r. w naszej szkole odbyła się podwójna uroczystość, na którą przyjął zaproszenie Wójt Gminy Bartniczka – p. Wiesław Biegański.
Pierwsza – to akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Uczniowie z klasy VI przygotowali część artystyczną. W ten sposób podziękowali nauczycielom i pracownikom szkoły za ich trud. Jako wyraz wdzięczności wręczyli wszystkim róże.
Druga uroczystość –to pasowanie pierwszoklasistów na uczniów naszej szkoły.
Zanim to nastąpiło, pierwszaki udowodniły, w czasie swoich występów, że są już gotowe do tego ważnego wydarzenia – znają zasady panujące w szkole, umieją poruszać się po ulicy, uczą się pilnie. Pierwszoklasistów ,,egzaminowali’’ starsi koledzy z kl. VI, którzy przy okazji obiecali im, opiekę i pomoc . Uczniowie klas pierwszych złożyli ślubowanie na sztandar szkoły. Po ślubowaniu dyrektor Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Radoszkach, p. Hanna Szymańska dokonała pasowania, a wychowawczynie klas pierwszych wręczyły swoim uczniom pamiątkowe dyplomy, które wraz z biretami ufundowała Rada Rodziców. Natomiast rodzice pierwszoklasistów przygotowali słodkie upominki dla swoich pociech. Pan wójt również nie przybył do nas z pustymi rękami. Pani dyrektor wręczył bukiet kwiatów, a dwóm pierwszym klasom przywiózł po koszu słodyczy.
Po zakończonej uroczystości wszyscy goście, nauczyciele i pracownicy szkoły oraz pierwszoklasiści zostali zaproszeni przez rodziców na słodki poczęstunek do świetlicy szkolnej.
Uroczystość przygotowały wych. klas pierwszych: p. Ewa Jakubowska i p. Barbara Szóstakowska
Dzień Chłopca
30 września 2014r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Chłopca. Z tej okazji przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego pod opieką p. Marleny Gołkowskiej przygotowali wybory „Chłopaka z klasą”. W konkursie uczestniczyli reprezentanci klas IV-VI. Konkurencje były bardzo ciekawe, np. dmuchanie balonów z gumy do żucia, prezentacja w butach na wysokich obcasach, znalezienie żelka w bitej śmietanie. Wśród aplauzu publiczności komisja wyłoniła „Chłopaka z klasą”- Mateusza Gościniaka.
W tym wesołym dniu, nie zapomnieliśmy o „dorosłych” chłopcach, którzy musieli udowodnić znajomość przysłów. Nagrodami za poprawne odpowiedzi były koszulki z napisami:
„ Katecheta z klasą”, „Najlepszy anglista w szkole” oraz „ Woźny na medal”.
Po zmaganiach konkursowych odbyła się dyskoteka z wieloma zabawami, a bawili się nie tylko uczniowie…
Sprzątanie Świata
Również w tym roku uczniowie naszej szkoły włączyli się do akcji "Sprzątanie Świata" w ramach, której uprzątali obejście szkoły, pobocza dróg w kierunku Samina i Gutowa oraz teren wsi Radoszki. Biorąc coroczny udział w akcji zauważamy, że śmieci zbieramy coraz mniej. Możemy zatem nieśmiało stwierdzić, że wszyscy bardziej dbamy o czystość naszego środowiska. Organizacją akcji zajęła się p. D. Zakrzewska.
26. 09.2014 IV Turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Bartniczka " Gramy Razem"
Po raz czwarty na ORLIKU w Bartniczce spotkały się zespoły szkół podstawowych w Górznie, Grążawach, Radoszkach i Świerczynach. W końcowej klasyfikacji nasz zespół zajął II m-ce.
Najlepszym bramkarzem wybrano Patryka Klusiewicza. Startowaliśmy w składzie : Dominik Kuźmiński, Patryk Szymański. Patryk Klusiewicz, Bartosz Wasielewski, Dominik Lewandowski, Jakub Komorowski, Emil Przybylski. Kacper Przybylski, Jakub Kleinowski , Jakub Zielaziński.
Turniej o Puchar Premiera D. Tuska
16-17. 09. 2014 W tych dniach odbył się po raz V Turniej Orlika o Puchar Premiera Donalda Tuska w piłce nożnej dziewcząt i chłopców (powiat). W grupie starszej rocznik 2001/ 2002 dziewczęta zajęły IV m-ce, chłopcy III. W grupie młodszej rocznik 2003/2004 dziewczęta zajęły I m-ce a chłopcy II. Dziewczęta zdobyły piękny puchar, będą grały w ćwierćfinale wojewódzkim, który odbędzie się 24. 09. 2014 w Brodnicy.
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
24.09.2014 Brodnica - V Turniej Orlika o Puchar Premiera D. Tuska - ćwierćfinał wojewódzki w piłce nożnej grupa młodsza dziewcząt, rocznik 2003/2004. Naszą szkołę reprezentowały : Weronika Nadarzewska, Żaneta Kuśpiel, Paula Olszewska, Magdalena Stawicka, Emilia Renkel, Kamila Kozłowska, Martyna Białkowska, Weronika Kozłowska, Natalia Maciejewska, Wiktoria Gadzińska. Zespół zajął V m-ce.
Rozpoczęcie roku szkolnego 2014/2015
1 września w naszej szkole odbyła się inauguracja nowego roku szkolnego 2014/2015. Uroczystość poprzedziła msza św. w parafialnym kościele. Następnie uczniowie, rodzice oraz nauczyciele przybyli do sali sportowej, gdzie pani dyrektor przywitała wszystkich po wakacjach oraz przedstawiła wychowawców i nauczycieli. Szczególnie ciepło przywitała pierwszoklasistów. Po apelu odbyły sie spotkania uczniów z wychowawcami w klasach.
Zakończenie roku szkolnego 2013/2014
Dnia 27 czerwca 2014r. uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz goście po raz ostatni w roku szkolnym 2013/2014 przybyli do naszej szkoły. Uroczystość zakończenia roku szkolnego poprzedziła msza św. w tutejszym kościele. Na początku uroczystości głos zabrała dyrektor szkoły p. Hanna Szymańska, która podziękowała nauczycielom, pracownikom szkoły, uczniom i rodzicom za całoroczną pracę. Następnie wręczono nagrody uczniom, którzy uzyskali wysokie wyniki w nauce i zachowaniu oraz w zaangażowaniu społecznym na rzecz szkoły i środowiska.
Stypendium Wójta Gminy Bartniczka otrzymali:
- Grapatyn Adam
- Ostrowska Aleksandra
- Magalski Łukasz (najlepszy sportowiec szkoły)
- Kopaczewska Aleksandra
- Piotrowska Ewelina
- Magalska Magdalena
- Świniarska Joanna
- Renkel Emilia
Stypendium Dyrektora Szkoły Podstawowej w Radoszkach otrzymali:
- Grapatyn Adam
- Ostrowska Aleksandra
Statuetką i tytułem "Wzorowy absolwent" Szkoły Podstawowej w Radoszkach wyróżniono następujących uczniów:
- Grapatyn Adam
- Ostrowska Aleksandra
Świadectwa z wyróżnieniem otrzymali:
kl. IV
- Renkel Emilia 4,8
kl. V
- Magalska Magdalena 4,8
- Świniarska Joanna 4,8
kl. VI
- Grapatyn Adam 5,3
- Ostrowska Aleksandra 5,0
- Kopaczewska Aleksandra 4,8
- Magalski Łukasz 4,8
- Piotrowska Ewelina 4,8
Nagrodami książkowymi za wysokie wyniki w nauce i zachowaniu, pracę społeczną oraz osiągnięcia sportowe zostali wróżnieni uczniowie:
kl. I
- Czepek Magdalena
- Górzewska Marta
- Gronowska Klaudia
- Jabłońska Karolina
- Lejs Małgorzata
- Licznerski Nikodem
- Maciejewska Roksana
- Przybylska Julia
- Sobiesierski Adrian
- Filipkowska Zuzanna
- Patalon Sebastian
- Linowska Izabela
za wysoką frekwencję:
- Kopczyński Kacper
- Przybylska Julia
- Jabłoński Marcin
kl. II
- Kozłowski Wiktor
- Przybylski Natan
- Wasielewski Mateusz
- Wiśniewski Michał
- Żbikowska Karolina
za wysoką frekwencję:
- Białkowski Mikołaj
- Malinowski Marcin
- Przybylski Natan
- Siedlikowski Mikołaj
kl. III
- Gorlik Karol
- Kuźmińska Weronika
- Kozłowska Weronika
- Czarnecka Martyna
- Gadzińska Wiktoria
- Klóskowska Zuzanna
- Komorowska Nikola
- Wrzosek Wiktoria
- Filipkowska Lucyna
- Kozicka Magdalena
- Domżalski Kacper
- Jurkiewicz Karolina
za wysoką frekwencję:
- Przybylski Igor
- Gorlik Karol
- Wrzosek Karol
- Wrzosek Wiktoria
kl. IV
- Renkel Emilia
- Kuśpiel Żaneta
- Świątkowski Radosław
- Celiński Daniel
za wysoką frekwencję:
- Buchalski Filip
- Kuśpiel Żaneta
- Owocki Jakub
- Przybylski Kacper
kl. V
- Świniarska Joanna
- Magalska Magdalena
- Domżalska Joanna
- Siedlikowska Zuzanna
- Kuźmiński Dominik
- Siedlikowska Wiktoria
za wysoką frekwencję:
- Kuźmiński Dominik
- Magalska Magdalena
- Malinowski Mariusz
kl. VI
- Grapatyn Adam
- Ostrowska Aleksandra
- Kopaczewska Aleksandra
- Magalski Łukasz
- Piotrowska Ewelina
- Świątkowska Oliwia
- Wrzosek Jakub
za wysoką frekwencję:
- Buchalski Patryk
za pracę w sklepiku szkolnym wyróżniono uczniów:
- Balewska Julia
- Ostrowska Aleksandra
- Kopaczewska Aleksandra
- Grapatyn Adam
- Wrzosek Jakub
- Bartkowski Łukasz
dyplomem sportowca wyróżniono uczniów:
- Świątkowska Oliwia
- Magalski Łukasz
- Kopaczewska Aleksandra
- Bartkowski Łukasz
- Buchalski Patryk
- Grabarek Damian
- Stubecki Karol
listem gratulacyjnym wyróżniono tych rodziców, których dzieci jako absolwenci otrzymały świadectwo z wyróżnieniem; byli to rodzice następujących uczniów:
- Grapatyn Adam
- Ostrowska Aleksandra
- Kopaczewska Aleksandra
- Magalski Łukasz
- Piotrowska Ewelina
dyplomem "Przyjaciel szkoły" zostali wyróżnieni rodzice, ktrórzy wspierali szkołę w działaniach organizacyjnych; byli to:
- Ostrowski Józef
- Grapatyn Sławomir
- Rzymowska Hanna
wpisy na świadectwa otrzymali:
- Wiktor Kozłowski kl. II - I miejsce w Powiatowym Turnieju Recytatorskim "O Pióro Jana Brzechwy"
- Żaneta Kuśpiel kl. IV - tytuł "Najlepszego aktora" w X Przeglądzie Inscenizacji Tradycji i Obrzędów Ludowych
- Łukasz Magalski kl. VI - I miejsce w biegu PCK na 600 m
Podczas uroczystości absolwenci szkoły złożyli przysięgę na sztandar szkoły. Natomiast uczniowie klasy piątej pożegnali starszych kolegów występem artystycznym. Wręczyli też naszym absolwentom różyczki oraz medale, które humorystycznie charakteryzowały danego ucznia.
Absolwenci pożegnali się również ze szkołą krótką częścią artystyczną, która przedstawiła smutek i żal po latach spędzonych w murach naszej szkoły.
Po występach odbyły się spotkania wychowawców z uczniami i rodzicami w klasach.