• Aktualności

            • Szkolne andrzejki

            • Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były tylko dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.

              Bardzo dziękujemy wszystkim mamom, które poświęciły swój czas i częstowały nas słodkościami. Zbiórka z ciast zasili budżet Rady Rodziców oraz Samorządu uczniowskiego.

              #LaboratoriaPrzyszłości

              Wszystkie zdjęcia zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

            • Powiatowy konkurs recytatorski „Księga zdarzeń”

            • „Każdy przecież początek

              to tylko ciąg dalszy,

              a księga zdarzeń

              zawsze otwarta w połowie” – Wisława Szymborska

              29 listopada 2023 roku Brodnicki Dom Kultury przeprowadził powiatowy konkurs recytatorski „Księga zdarzeń” zaadresowany do uczniów klas: 7 oraz 8.

              Naszą placówkę reprezentowali: Emilia Czepek, Kornelia Gronowska, Bartosz Kamiński i Krystian Piórkowski. Każdy uczestnik przedstawił jeden wiersz Wisławy Szymborskiej z uwzględnieniem dbałości o kulturę żywego słowa.

              Jury następująco doceniło uczniów naszej szkoły:

              I miejsce – Emilia Czepek, która dokonała interpretacji utworu „Zakochani”.

              III miejsce – Bartosz Kamiński recytujący wiersz pt. „Wzrastanie”.

              Uczestnikom gratulujemy odwagi wyrażania siebie na forum publicznym, a pani Żanecie Sitkowskiej dziękujemy za przygotowanie uczniów do udziału w konkursie!

            • Wyjazd do kina

            • W środę 29 listopada uczniowie klas 3, 4, 5, 6 i 7 udali się na seans filmowy do kinoteatru Harmonia w Nowym Mieście Lubawskim. Film ,,Ania z Zielonego Wzgórza'' zapewnił wszystkim rozrywkę i niezapomniane emocje, a także okazał się wielką lekcją przyjaźni i empatii.

            • Światowy Dzień Pluszowego Misia

            • W oddziale przedszkolnym 24.11.2015r. królował PLUSZOWY MIŚ. Tego dnia przedszkolaki  uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Mimo coraz nowocześniejszych i atrakcyjniejszych zabawek, moda na misie nie przemija.

              Tego dnia każde dziecko przyszło do przedszkola ze swoim małym lub dużym przyjacielem –  Misiem. Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia swojego pluszowego przyjaciela i poznania historii powstania misia oraz wysłuchania  ciekawostek z życia misiów – bohaterów literackich i filmowych .

              Po zapoznaniu się z historią święta, dzieci z uwagą słuchały bajki o misiach, trafnie odgadywały zagadki o nich. Nie zabrakło zabaw i wykonania prac plastycznych. A na zakończenie  dzieci przyznały jednogłośnie, że miś jest najlepszym przyjacielem dziecka. 

            • Ogólnopolski Projekt Edukacyjny "Sztuka emocji"- Żal

            • Uczniowie klasy 2 i oddziału "0", pod kierunkiem nauczycielek p.Klaudii Domżalskiej i p.Andżeliki Kowalczyk, wzięli udział w listopadowym zadaniu Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego: Sztuka emocji. Uczniowie rozmawiali o uczuciu jakim jest żal. Dzieci odgrywały scenki, w których musiały radzić sobie z trudnymi sytuacjami i uczuciem jakim jest poczucie straty i żalu.

            • WARSZTATY EKOLOGICZNE W RUDZIE

            • 21 listopada 2023r. klasa 1 pod opieką nauczycieli: Pani Haliny Murlik i Pani Angeliki Waszewskiej  pojechala do Rudy- Ośrodka Edukcji Ekologicznej Górznieńsko- Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Tam uczniowie wzięli udział w warsztatach edukacyjnych na temat: "Jak zwierzęta przygotowują się do zimy". Wiele ciekawych informacji przekazała nam prowadząca warsztaty- Pani Barbara Beszczyńska- pracownik GLPK. Tam też wykonaliśmy prace z surowców naturalnych, które mogliśmy wziąć z sobą do domu. Po zajęciach w Ośrodku udaliśmy się do lasu, aby posłuchać odgłosów przyrody i zaobserwować jej zmiany jesienią. Po zakończonej wyprawie, zjedliśmy kiełbaski z ogniska i udaliśmy się autokarem w drogę powrotną do szkoły. To była ciekawa lekcja przyrody.

            • Zajęcia kreatywne - LEGO

            • Kolejny raz uczniowie naszej szkoły wzięli udział w zajęciach kreatywnych prowadzonych przez p. Ramowską. Tym razem ponownie udaliśmy się do bankowego świata klocków LEGO.

            • Warsztaty ekologiczne w Czarnym Bryńsku

            • Uczniowie klas:4, 5 oraz 6 wraz z wychowawczyniami i nauczycielkami wybrali się na warsztaty ekologiczne. W Czarnym Bryńsku mogliśmy zobaczyć stare dęby - pomniki przyrody, budki lęgowe dla ptaków oraz schronienia nietoperzy. W mroźnej aurze mieliśmy okazję podziwiać z bliska piękno Górznieńsko- Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego. Uczniowie wzięli też udział w warsztatach, podczas których uczyli się zachowań proekologicznych.

              Powyczerpujacym i pełnym wrażeń dniu wszyscy udali się na spoczynek w Dworze Wapionka. 

               

              #LaboratoriaPrzyszłości

              Zdjęcia zostały wykonane aparatem zakupionym w ramach projektu Laboratoria przyszłości.

            • Talenciaki Lidl.

            • Dziękujemy uczniom i ich rodzicom za zaangażowanie w zbieranie Talenciaków Lidla!

              Na zdjęciu nagrody za zebrane punkty.

            • Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka

            • Nasza szkoła włączyła się w obchody Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka

               

              20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o prawach dziecka. Przypomina nam, że wszyscy powinniśmy zwracać szczególną uwagę na dzieci i ich prawa.

              Nasza szkoła podjęła także wiele działań, które miały na celu uświadomienie uczniom, jak ważny jest ten dzień. Wszyscy mogli przyjść do szkoły ubrani na niebiesko. Dużo mówiliśmy i czytaliśmy na temat respektowania praw dziecka. 

              https://www.youtube.com/watch?v=1Zx7z4bBcS4&t=31s

               

              W 1989 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych przyjęła uniwersalny dokument, gwarantujący wszystkim dzieciom na świecie ich prawa. Chronią one dzieci, ale i wspierają je w prawidłowym rozwoju. Znajomość praw pozwala najmłodszym uchronić się przed różnymi niebezpieczeństwami. Z drugiej strony daje im możliwość aktywnego uczestniczenia w procesach podejmowania decyzji, które ich dotyczą.Rolą dorosłych jest nie tylko dbanie o to, aby prawa dziecka były przestrzegane, ale także szerzenie wiedzy o prawach dziecka, w tym edukowanie kolejnych pokoleń dzieci i młodzieży. UNICEF w swoich działaniach zwraca uwagę na te kwestie i inicjuje różne projekty, których celem jest upowszechnienie wiedzy o prawach dziecka.

            • Świetlicowe zajęcia z makramy

            • W poniedziałek oraz wtorek chętni uczniowie uczęszczający do świetlicy szkolnej biorą udział w warsztatach robienia makramy prowadzonych przez p. Agnieszkę Mańkowską.

              #LaboratoriaPrzyszłości

              Zdjęcia zostały wykonane aparatem fotograficznym zakupionym w ramach programu Laboratoria przyszłości.

            • Bieg sztafetowy z flagą Polski

            • Z okazji ostatnio obchodzonego Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole odbył się bieg sztafetowy z flagą Polski. W biegu wzieli udział reprezentanci klas IV- VIII. Najszybciej dystans pokonali uczniowie klasy VII, kolejni do mety przybiegli uczniowie klasy VIII, VI, V i IV. Gratulacje dla wszystkich uczestników.

            • Usłysz swoje dziecko! − zaproszenie na bezpłatne spotkania psychoedukacyjne dla rodziców i opiekunów

            • Usłysz swoje dziecko! − zaproszenie na bezpłatne spotkania psychoedukacyjne dla rodziców i opiekunów

              • Jak komunikować się z nastolatkiem? Czy robię to dobrze?
              • Jak dostrzec u dziecka kryzys emocjonalny, psychiczny?
              • Co robić gdy dziecko doświadcza trudności? Kiedy i jak reagować?
              • Co mówić, a czego absolutnie nie?
              • Gdzie szukać pomocy i wsparcia?

              To tylko niektóre z pytań, jakie zadają sobie rodzice i opiekunowie na każdym etapie wychowania dziecka. Udział w spotkaniu będzie pomocny w szukaniu na nie odpowiedzi, a także wyposaży
              w narzędzia niezbędne do otwartego, skutecznego i empatycznego komunikowania się
              z nastolatkiem

              Spotkanie odbędzie się 29 listopada 2023 r. o godz. 17 w Centrum Kształcenia Zawodowego
              i Ustawicznego w Brodnicy ul. Mazurska 28.

              Spotkanie poprowadzi Pani Magdalena Masłowska − doświadczony pedagog, suicydolog, terapeuta pedagogiczny, edukator bezpieczeństwa cyfrowego, w bieżącej pracy podejmujący szereg działań mających na celu wsparcie i pomoc dzieciom i młodzieży oraz ich rodzinom w kryzysie, traumie, trudnej sytuacji życiowej, zagrożonych uzależnieniem, współautor i realizator programów edukacyjnych i profilaktyczno-wychowawczych.

              Wstęp na spotkanie jest bezpłatny.

              Z uwagi na ograniczoną liczbę miejsc prosimy o potwierdzenie udziału do dnia 28.11.2023 r. na adres mailowy m.augustyniak@kujawsko-pomorskie.pl w tytule wiadomości wskazując datę spotkania.

              Prosimy o przybycie 15 minut przed rozpoczęciem spotkania.

              Organizatorem spotkania jest Departament Spraw Społecznych i Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego Województwa Kujawsko-Pomorskiego w ramach kampanii Kujawsko-Pomorskie działa z GŁOWĄ.

              W załączeniu do maila otrzymują Państwo ulotkę „Gdzie szukać wsparcia i pomocy”
              z obszerną wiedzą o formach i miejscach pomocy − nie tylko dzieciom.

              Serdecznie zapraszamy!

            • Dzień tabliczki mnożenia

            • W piątek 17 listopada w naszej szkole odbył się Dzień Tabliczki Mnożenia. Przez cały tydzień uczniowie klas 4-6 przygotowywali się do egzaminu z tabliczki mnożenia, który odbył się w piątek. Wszyscy uczniowie, którzy zdali egzamin, otrzymali certyfikaty, stając się ekspertami tabliczki mnożenia. Na koniec wszyscy wspólnie zapozowali do pamiątkowych zdjęć. Komisja uczniowska egzaminowała również wszystkich pracowników szkoły ze znajomości tabliczki mnożenia. Gratulujemy wszystkim ekspertom tabliczki mnożenia!

              Koordynator akcji: Ewelina Dąbrowska

            • Dzień tolerancji

            • Cóż to za smutna epoka, w której łatwiej rozbić atom, niż zniweczyć uprzedzenie.

              Albert Einstein

              16 listopada obchodzimy Międzynarodowy Dzień tolerancji, który jest świętem szacunku, akceptacji i uznania różnorodności kultur na świecie. Z tej okazji podczas dużej przerwy wspólnie odtańczyliśmy Belgijkę. 

              Tolerancja to życzliwość, akceptacja, dobroć, szacunek, zrozumienie, pomoc, otwartość, wyrozumiałość. Polega na szanowaniu różnorodności kultur, cudzych uczuć, poglądów, wierzeń, obyczajów i postępowania. Wymaga otwartości na różnorodność. Tolerancja jest niezbędnym elementem zachowania pokoju na świecie. Brak tolerancji i poszanowania różnorodności religijnej, językowej czy etnicznej są często przyczyną konfliktów.

              Pamiętajmy, jesteśmy różni, lecz równie ważni. Bycie życzliwym i odnoszenie się do drugiego człowieka z szacunkiem nic nas nie kosztuje. Sprawia radość nie tylko nam, ale również osobom, które przebywają w naszym towarzystwie.

               

              16 listopada to idealny dzień na przeprowadzenie zajęć pokazujących nam jak pięknie się od siebie różnimy a zgoda na różnorodność świata i ludzi to podstawa tolerancji. Zajęcia z elementami treningu umiejętności społecznych odbyły się w klasie 5 i 7. 

              W oddziale przedszkolnym zostały przeprowadzone zajęcia, na których dzieci uczyły się prawidłowych postaw społecznych oraz akceptowania odmienności innych ludzi. Przedszkolaki obejrzały film edukacyjny "Dlaczego każdy z Nas jest inny?", próbowały odpowiedzieć na pytanie- "Co to jest tolerancja?" oraz wspólnie wykonały prace plastyczną.

            • III Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej - "Póki Polska żyje w nas"

            • W środę 15 listopada odbył się III Szkolny Przegląd Pieśni Patriotycznej i Żołnierskiej- "Póki Polska żyje w nas".Tego dnia wszyscy zgromadziliśmy się w szkolnej sali gimnastycznej, aby wspólnie z wykonawcami śpiewać pieśni o tematyce patriotycznej. Organizatorami przeglądu byli nauczyciele: Pan Domeracki Krzysztof oraz Pani Murlik Halina. Każda klasa (lub jej reprezentanci) zaprezentowała przygotowany utwór, a jury w składzie: dyrektor szkoły - Pani Ziętarska Alicja, nauczyciel religii - Pani Potrowska Grażyna oraz Pani Mezibrocka Magdalena- jako przedstawiciel Rady Rodziców Naszej Szkoły oceniło i nagrodziły laureatów.                                                                                                                          Oto wyniki:

              -w  kategorii soliści- klasy 0-3- wyróżnienie otrzymała Lilianna Wrzesińska z klasy 3,

              -w kategorii soliści klasy 4-8:

              I miejsce- Anna Przybycka- klasa 5

              II miejsce- Marta Kalisz - klasa 6 

              III miejsce - Kornelia Gronowska - klasa 8

              wyróżnienie - Piotr Uniatowski- klasa 6

              w kategorii zespoły klasy 0-3:

              I miejsce - klasa 1 i 2

              II miejsce- klasa 0 i 3

              w kategorii zespoły klasy 4-8:

              I miejsce - zespół klasy 6

              II miejsce - zespół klasy 4

              Wszyscy laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Radę Rodziców, a pozostali uczestnicy pamiątkowe dyplomy.  

              #

              #LaboratoriaPrzyszłości

              Zdjęcia zostały wykonane aparatem zakupionym w ramach projektu Laboratoria przyszłości

            • Nagrodzono laureata i wyróżnionych w konkursie "Mój jesienny zielnik"

            • Kolejne dobre wieści!

              Dzisiaj odwiedziły nas dwie panie z Górznieńsko- Lidzbarskiego Parku Krajobrazowego i dostarczyły nagrody laureatowi oraz wyróżnionym w konkursie, pt. ,,Mój jesienny zielnik – edycja 2023". Poziom prac w tym roku był bardzo wysoki, a Zielniki były oceniane pod kątem poprawności merytorycznej, estetyki i przygotowania liści, wyboru i opisu okazu własnego, ciekawostek zaprezentowanych w pracach oraz kreatywności. Tym sposobem z 107 uczestników wyłoniono laureatów oraz wyróżnionych tegorocznej edycji, a jest ich razem aż 37! ​​​​​

              W kategorii uczniów klas I- III wyróżnienie zdobyli:

              Piotr Pikulski z klasy III,

              Zofia Sobiesińska z klasy I,

              Filip Motyliński z klasy I.

              W kategorii uczniów klas IV-VIII:

              🥇I miejsce zajął Adrian Dąbrowski z klasy VII, czego mu bardzo gratulujemy!

              Wyróżnienie zdobyła natomiast Patrycja Pikulska z klasy V.

               Laureatom i wyróżnionym jeszcze raz serdecznie gratulujemy!​​​​​​​

              ​​​​​​​

              #Laboratoriaprzyszłości

              Zdjęcia wykonano aparatem fotograficznym zakupionym w ramach projektu Laboratoria przyszłości