• Patron szkoły

• Twórczość

• Janusz Korczak a właściwie Henryk Goldszmit od 1896 roku publikował w różnych czasopismach humoreski i artykuły na tematy społeczne, obyczajowe i wychowawcze. W 1898 roku wziął udział w konkursie im. Ignacego Jana Paderewskiego pod pseudonimem Janasz Korczak. Dramat „Którędy” Goldszmita został wyróżniony, ale omyłkowo wydrukowano Janusz Korczak. Od tamtej pory używał takiego pseudonimu.

Od 1901 roku zaczęły się ukazywać utwory literackie i pedagogiczne Janusza Korczaka

Dzieci ulicy  1901

Dziecko salonu  1906

Mośki, Jośki i Srule  1910

Józki, Jaśki i Franki  1911

Sława  1913

Bobo  1914

Jak kochać dziecko  1919

Król Maciuś Pierwszy  1923

Bankructwo Małego Dżeka  1924

Kiedy znów będę mały  1925

Prawo dziecka do szacunku  1929

Kajtuś czarodziej  1935

Pedagogika żartobliwa  1939

W 1937 roku Janusz Korczak otrzymał odznaczenie Złoty Wawrzyn Polskiej Akademii Literatury za wybitną twórczość literacką.

Utwory J. Korczaka zwracają uwagę czytelnika na krzywdę dziecka, brak zrozumienia dziecięcych problemów w świecie dorosłych.

Informacje przygotowała p. Marlena Gołkowska.